lipiec 20, 2021
Zasada 80/20 – czy to koniec z wyrzeczeniami na diecie? Bycie na wiecznej diecie, przestrzeganie zasad, dbanie o ograniczenie słodyczy może w dłuższej perspektywie stać…12 października 2022
Zdrowe przekąski dla dzieci – na urodziny, do szkoły, przedszkola, na wycieczkę

Jak powszechnie wiadomo, urozmaicona, dobrze zbilansowana dieta stanowi podstawę zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. To dzięki prawidłowym nawykom żywieniowym jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich chorób jak otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, czy próchnica zębów. Troska o odpowiednią dietę naszych dzieci jest jak najbardziej zasadna, bo prawidłowy sposób żywienia w dzieciństwie procentuje w dorosłym życiu. Aby zapewnić najmłodszym optymalny rozwój fizyczny i intelektualny, należy pamiętać o podstawowych zasadach żywienia i zatroszczyć się, o to, by jadłospis dziecka był bogaty w wartościowe odżywczo produkty i zdrowe przekąski.
Dieta na dobry start
Zapotrzebowanie kaloryczne dziecka jest kwestią indywidualną i zależy od takich czynników jak masa ciała, wiek, wzrost, czy poziom aktywności fizycznej. Zakłada się, że średnia ilość kalorii, którą powinniśmy zapewnić w diecie czterolatka to ok. 1400 kcal. Poza odpowiednią podażą kalorii posiłki powinny dostarczać także wszystkich niezbędnych składników odżywczych – białek, tłuszczy, węglowodanów, a także witamin i minerałów. Zalecane jest aby dzieci jadły częściej, ale mniej. Ze względu na szybki metabolizm warto między głównymi posiłkami podawać dzieciom zdrowe przekąski, które pozwolą utrzymać stały poziom energii w ciągu dnia. Takie małe porcje jedzenia, jeśli będą należycie przygotowane nie dodadzą dziecku kilogramów, ale będą stanowić wartościowe uzupełnienie codziennej diety.
Zdrowa przekąska, czyli jaka
Żyjemy w świecie obrazków, szybkiego tempa i wygody, co niestety często niekorzystnie odbija się na zdrowiu i kondycji dzieci. Te coraz mniej czasu spędzają na świeżym powietrzu, częściej przed ekranem tabletów, a zamiast domowych posiłków chętniej sięgają po reklamowane, wysokoprzetworzone produkty. Jadłospis bogaty w tzw. śmieciową żywność nie tylko sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej, ale także osłabia układ odpornościowy, zwiększa produkcję trójglicerydów i molekułów zapalnych. Zła dieta, bogata w wysokokaloryczną żywność, o niskiej wartości odżywczej, w połączeniu ze znikomą aktywnością fizyczną to prosty przepis na nadwagę i ryzyko wystąpienia chorób dietozależnych. Chcąc zatroszczyć się o zdrowe pozycje w menu swojego dziecka warto ograniczyć produkty bogate w cukier, sól czy tłuszcze zwierzęce. Zamiast tego warto postawić na smakołyki o prostym składzie, bez wzmacniaczy smaku, utwardzonych olejów, czy sztucznych barwników. Samodzielnie przygotowane przekąski będą z pewnością zdrowsze i mniej kaloryczne. Przy ich planowaniu warto zapoznać się z piramidą żywienia i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, która została opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia. Graficzna forma piramidy składa się z 4 głównych grup produktów spożywczych w kolejności o tych najbardziej pożądanych w diecie dziecka: warzywa i owoce, produkty pełnozbożowe, nabiał i produkty mleczne, mięso oraz ryby i jaja. Przekąski, w których uda nam się ‘przemycić’ warzywa i owoce, orzechy, czy bakalie będą wartościowym posiłkiem, który można wykorzystać przy różnych okazjach – do przedszkola, szkoły, na pikniku, w podróży, czy na imprezie urodzinowej naszego dziecka.
Wartościowe przekąski dla dzieci – przykłady
Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji do przygotowania zdrowych przekąsek dla dzieci bazujących na najbardziej wartościowych grupach produktów spożywczych, które warto włączyć do diety od najmłodszych lat:
- przekąski dla dzieci z warzywami:
- warzywny makaron – kolorowe wstążki z marchewki, cukinii,
- domowe chipsy warzywne – pieczone w piekarniku cienkie krążki marchewki, buraka, czy listki jarmużu,
- szaszłyki warzywne – z dodatkiem słodkiej kukurydzy, czy ananasa,
- słupki warzyw z roślinną pastą,
- domowe frytki – klasyczne z ziemniaków, lub słodsze z marchewki, czy batata,
- popcorn domowy – pieczone ziarna kukurydzy z mniejszą ilością soli i tłuszczu,
- warzywne sprężynki – wycinane ze świeżych warzyw,
- przekąski dla dzieci z owocami:
- sałatka owocowa – kolorowa mieszanka z dodatkiem warzyw lub orzechów,
- mus owocowy – z dodatkiem świeżych owoców,
- koktajl owocowy, smoothie – z sezonowych owoców,
- pieczone owoce – np. jabłko z dodatkiem miodu i jogurtu,
- suszone owoce – z orzechami i zbożowych płatkami jako dodatek do np. twarożku,
- przekąski dla dzieci na bazie produktów zbożowych:
- sałatki z pełnoziarnistym makaronem – makaron w ulubionym kształcie i kolorze,
- domowe batony zbożowe – słodzone bananem lub tartym jabłkiem,
- budyń jaglany – z dodatkiem świeżych owoców,
- naleśniki z pełnoziarnistej mąki – z nadzieniem wytrawnym lub słodkim,
- kanapki-zwierzątka – pełnoziarniste pieczywo z dodatkami, które układamy w ulubione stwory,
- przekąski dla dzieci na bazie nabiału:
- koktajl mleczny z owocami – poza sezonem można wykorzystać te mrożone,
- twarożek – warzywny lub owocowy,
- muffinki i omlet – z dodatkiem owoców, warzyw, ulubionego sera.
Podsumowanie
Dzieci uwielbiają przekąski – szczególnie te, które są słodkie, chrupiące i kolorowo zapakowane. Pamiętajmy, że idealna przekąska dla dziecka to taka, która zamiast zbędnej ilości soli, cukru i tłuszczu dostarcza młodemu organizmowi wartościowych odżywczo składników. Dokonywanie świadomych wyborów przez opiekunów ma znaczny wpływ na zdrowie dzieci w przyszłości, a także na tworzenie nawyków żywieniowych, które będą towarzyszyć im w dorosłym życiu. W naszych dietach znajdziesz posiłki, które świetnie sprawdzą się jako przekąski dla dzieci. Dzięki wygodnemu opakowaniu słodką owsiankę, warzywną sałatkę, czy pełno-zbożowy batonik z naszych zestawów możesz podarować swojemu dziecku do szkoły, czy na wycieczkę. Dzięki diecie z wyborem menu, możesz każdego dnia zamawiać także te dania, które przypadną do gustu Twojemu dziecku. Spróbuj naszych propozycji na zdrowe przekąski 🙂
Polecane

styczeń 27, 2022
Dzień jedzenia z FitLab catering – dieta Fit bez ryb 2000 kcal pod lupą Ryby są źródłem wielu cennych składników odżywczych, ale jeżeli nie chcesz ich jeść – nie…
czerwiec 12, 2020
Na czym polega dieta sirtuinowa? Czym jest dieta Adele, dzięki której schudła prawie 50kg? Choć dieta Sirt została opracowana już w 2016 roku, to głośno zrobiło się o…