marzec 24, 2022
Dieta Weight Watchers (Strażników Wagi) – odchudzanie na punkty W czasach, kiedy odchudzanie stało się globalnym biznesem, a informacje o coraz to nowych, cudownych…17 sierpnia 2020
Jak unikać efektu jojo?
Utrata wagi i poprawa sylwetki to wbrew pozorom poważne działania, które powinny być dobrze przemyślane oraz, do których należy się odpowiednio przygotować. Intensywne odchudzanie i w efekcie szybki spadek masy ciała nie są wcale gwarancją, utrzymania pięknej i szczupłej sylwetki przez wiele lat. Często po osiągnięciu postawionego sobie celu, wiele osób wraca do wcześniejszych nawyków żywieniowych, co kończy się tym, że po zaledwie kilku miesiącach waga wraca do punktu wyjścia lub wręcz przekracza wartości sprzed okresu „bycia na diecie”. Wywołuje to efekt jojo, czyli stan, gdy po zakończonym bardzo radykalnym procesie redukcji, masa ciała powraca do poziomu sprzed diety odchudzającej, a nawet się zwiększa. Jak najlepiej poradzić sobie z tym problemem? Co zrobić by uniknąć efektu jojo po diecie odchudzającej?
Czym jest efekt jojo?
Efekt jojo to zjawisko, które występuje u osób odchudzających się i następnie przybierających na wadze, naprzemiennie. Możemy o nim mówić w sytuacji, kiedy po zakończeniu terapii odchudzającej, w ciągu 5 miesięcy, następuje wzrost masy ciała o przynajmniej 10 proc. względem osiągniętego wcześniej poziomu. Wiele badań dowodzi, iż każda osoba cierpiąca na otyłość przeprowadziła w swym życiu minimum jedną terapię odchudzającą. Skutkiem takiej kuracji jest utrata wagi. Średnio co 2 lata od zastosowania diety, blisko połowa osób ponownie wraca do swojej poprzedniej wagi. Istotne jest to, że po okresie 5 lat od przebycia diety, nawet 80% pacjentów ponownie tyje, przez co znów próbuje zrzucić kilogramy. Pojawia się więc niebezpieczne dla zdrowia błędne koło odchudzania i przybierania na wadze. To właśnie jest efekt jojo.
Jakie są przyczyny efektu jojo?
Efekt jojo to efekt obronny organizmu, który przeciwstawia się temu, jak jest przez nas traktowany. Pojawia się w momencie, kiedy nagle ilość energii dostarczana na diecie szybko się zwiększa, względem wcześniejszych tygodni bardzo restrykcyjnego, głodówkowego planu żywieniowego. Naukowcy twierdzą, że jego podłożem jest nie tylko nadmiar przyjmowanej wraz z pożywieniem energii, ale także brak jej wydatkowania poprzez odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy kuracja odchudzająca była stosunkowo restrykcyjna, a jadłospis mało urozmaicony. Zakończenie diety może bowiem stanowić wstęp do okresu „nagradzania się” za poczyniony wysiłek i wyrzeczenia związane z procesem odchudzania. Pozwalając sobie na kaloryczny deser lub bardziej tłuste danie, na nowo odkrywamy przyjemność płynącą z jedzenia i wmawiamy sobie, że mamy wszystko pod kontrolą. Zapominamy, że jeśli ilość „tuczących” potraw w diecie zaczyna się zwiększać, a nie towarzyszy temu wzrost aktywności fizycznej, jesteśmy na prostej drodze do odzyskania zbędnych kilogramów. Efektem jojo kończą się więc zazwyczaj głodówki, monodiety i diety o zbyt niskiej wartości energetycznej w stosunku do zapotrzebowania organizmu.
Jak rozpoznać efekt jojo?
Objawem efektu jojo jest szybki przyrost masy tłuszczowej wraz ze wzrostem masy ciała. Szczególnie zauważalne jest to w okolicy brzucha, a u kobiet także na udach i pośladkach. Zdarza się, że w ciągu bardzo krótkiego czasu przybraliśmy na wadze więcej, niż udało nam się schudnąć. Ciało nie jest sprężyste i jędrne, a wiotkie i mało elastyczne. Pojawiają się tzw. fałdki, które staramy się ukryć pod ubraniem… To jest właśnie efekt jojo, z którym zmaga się duża grupa ludzi, nie do końca chcąca zrozumieć, że dieta odchudzająca jest związana z całkowitą zmianą nawyków żywieniowych już na zawsze, a nie tylko na okres, w którym planujemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów.
Jakie mogą być konsekwencje efektu jojo?
Efekt jojo może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej przyczynia się do wystąpienia cukrzycy typu b, chorób serca, nadciśnienia, chorób wątroby i innych narządów. U kobiet naprzemienne chudnięcie i przybieranie na wadze bardzo często skutkuje rozstępami, zaburzeniami cyklu miesiączkowego oraz rozregulowaniem pracy i wydzielania hormonów tarczycy, oraz hormonów głodu i sytości. Cierpi na tym także psychika. Problemom ze zdrowiem fizycznym towarzyszy niepokój, złe samopoczucie i niska samoocena. Wzrasta także ryzyko depresji. Człowiek traci wiarę we własne możliwości, co negatywnie odbija się na życiu społecznym i zawodowym…
Jak zapobiegać efektowi jojo?
Nie ma lepszej odpowiedzi na pytanie jak uniknąć efektu jojo niż zdrowe odżywianie, którego podstawę stanowi odpowiednio zbilansowana dieta. Dieta powinna być przede wszystkim racjonalna, czyli taka, którą dana osoba jest w stanie utrzymać. Jest to więc kwestia zupełnie indywidualna. Utrata masy ciała, która jest bezpieczna dla organizmu to ok. 0,5-1 kg masy ciała w ciągu 10 dni. To bezpieczne tempo odchudzania i jednocześnie sposób, aby nie zniechęcić się do zdrowego jedzenia, które może być dobre oraz może pozostawiać uczucie sytości. Z diety redukcyjnej należy więc wychodzić powoli, stopniowo zwiększając kaloryczność diety. Małe posiłki, spożywane co 3-4 godziny, pomogą utrzymać prawidłową masę ciała. Zwiększony udział warzyw i produktów pełnoziarnistych ułatwi zachowanie właściwego tempa metabolizmu, dzięki zwiększeniu ilości błonnika w diecie. Zatem to nie odchudzanie, a zmiana nawyków pozwala uniknąć efektu jojo. Nie jest on bowiem następstwem każdej diety, ale tylko takiej, przy której organizm musi się bronić, a powinien odczuwać on pełen komfort.
Niezwykle ważnym elementem kuracji odchudzającej bez efektu jojo są także ćwiczenia fizyczne, które korzystnie wpływają na tempo przemiany materii, dotleniają organizm i sprzyjają zachowaniu dobrego stanu zdrowia. Wysiłek fizyczny przynosi najlepsze rezultaty, gdy jest umiarkowanie intensywny i regularny. Dlatego osobom dążącym do redukcji masy ciała zaleca się zwykle bieganie, jazdę na rowerze i pływanie, czyli czynności, które wiążą się z dłuższą aktywnością ruchową.
Jak catering dietetyczny może pomóc zatrzymać efekt jojo?
Decydując się na walkę z efektem jojo zawsze powinno się konsultować swoje decyzje dietetyczne z odpowiednimi specjalistami, gdyż dieta powinna być jak najlepiej dopasowana do naszego indywidualnego zapotrzebowania i możliwości. Korzystając z pomocy cateringu dietetycznego mamy możliwość bieżących konsultacji z dietetykiem, który będzie także w stanie wybrać dla nas taką dietę, która opiera się na pełnowartościowych posiłkach dopasowanych do naszych potrzeb. Uwzględnia ona zapotrzebowanie energetyczne danej osoby, jej upodobania kulinarne i nietolerancje pokarmowe. Obfituje też przy tym w zdrowe i różnorodne produkty spożywcze. Zyskujemy tym samym pewność, że nasze posiłki będą zawsze przygotowane w taki sposób, aby zapewnić nam odpowiednią kaloryczność oraz dawkę niezbędnych substancji odżywczych bez konieczności męczenia się spożywaniem nieatrakcyjnych dla nas potraw. Przy okazji catering dietetyczny to także oszczędność czasu. Zamówione posiłki na cały dzień zostaną bowiem dostarczone bezpośrednio pod drzwi naszego domu czy biura, a przez to nie będziemy mieli zbyt wielu wymówek na to, by sięgać po przekąski czy inne posiłki w ciągu dnia 😉
Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze swojej diety skorzystaj z bezpłatnej konsultacji dietetycznej. Porady naszej Asi przybliżą Cię do wymarzonych efketów. Zadzwoń do niej już teraz!
Polecane

maj 23, 2020
Catering może być ekologiczny… Prawda czy mit? Wielu przeciwników cateringów dietetycznych zarzuca im produkcję dużej liczby plastiku, jednocześnie zapominając o znacznych oszczędnościach,…
grudzień 04, 2020
Co suplementować podczas diety wegańskiej? Dieta wegańska jak każda inna dieta eliminacyjna wiąże się z ryzykiem wystąpienia niedoborów. Z założenia…