sierpień 19, 2020
Dlaczego warto zwiększyć ilość warzyw w diecie? Warzywa to niezbędny element zdrowej diety. Mają wiele właściwości zdrowotnych oraz liczne wartości odżywcze –…4 marca 2020
Dzienniczek żywieniowy – jak może Ci pomóc?
Moment wyboru diety z dostawą do domu jest ważny, ponieważ od jego trafności zależą efekty, których się spodziewasz. Przed rozmową z naszą główną Dietetyk warto przez co najmniej 3 dni prowadzić dzienniczek, by w pełni szczegółowo i świadomie określić swój tryb życia i potrzeby. Podpowiadamy jak to robić!
1. Liczą się kalorie!
Dzienniczek możesz prowadzić na kartce papieru lub wirtualnie (w pliku). Najważniejsze, by skrupulatnie zapisywać w nim szczegóły każdego posiłku (a więc składniki, porcję lub gramaturę) oraz przekąski (nawet 1 kostka czekolady lub kawałek owoca). Musisz wiedzieć, że jeden mały cukierek to średnio 100 kcal, jeśli więc w ciągu dnia zjesz ich pięć, to w Twoim dziennym bilansie kalorycznym pojawi się 500 kcal. Istotna będzie też ilość oraz częstotliwość spożywania płynów. Zdarza się, że nie jesteśmy do końca świadomi tego jak naprawdę w ciągu dnia wygląda nasz jadłospis. A to kluczowe w bezpłatnej konsultacji dietetycznej z naszą Dietetyk, która jest podstawą i punktem wyjścia doboru diety i jej kaloryczności.
2. Dzień jak co dzień!
Idealnie, gdyby dni, w które prowadzisz dzienniczek były Twoimi standardowymi dniami. Czyli z jednej strony nie powinno się wtedy starać jeść zdrowiej, niż zazwyczaj, wprowadzać dodatkowej suplementacji, eksperymentować z kuchniami świata. Z drugiej z kolei nie powinny być to dni, w których wydarzyła się sytuacja losowa, nieplanowana podróż czy kolacja z przyjaciółmi. Ważne, by zapiski oddawały Twój przeciętny, zwyczajny (w dobrym tego słów znaczeniu 😉 ) jadłospis.
3. Ruch jest ważny!
Tak samo ważna jak każdy posiłek będzie każda aktywność fizyczna (jej rodzaj i czas trwania).
Poza jazdą na rowerze, basenem czy treningami, możesz wpisać spacer dłuższy niż 15 minut. Takie informacje pomogą naszej Dietetyk określić Twój tryb życia i zapotrzebowanie kaloryczne, które następnie przedyskutujecie, by określić Twoje cele. Dodatkowo warto wpisać czas na odpoczynek bierny (czyli np. lekturę książki na kanapie) oraz – dodatkowo – przeliczyć ilość godzin snu.
Jeśli masz pytania związane z prowadzeniem dzienniczka, polecamy kontakt z Asią, naszym ekspertem do spraw żywienia.
Polecane

czerwiec 12, 2020
Na czym polega dieta sirtuinowa? Czym jest dieta Adele, dzięki której schudła prawie 50kg? Choć dieta Sirt została opracowana już w 2016 roku, to głośno zrobiło się o…
styczeń 14, 2022
Dieta kopenhaska, czyli jak się nie odchudzać Kolejny rok za nami i czas na nowe postanowienia. Wśród najczęściej pojawiających się obietnic noworocznych…