FitLab Catering

Telefon 735 998 448

Bezpłatna konsultacja żywieniowa pn-pt 9-16

Dlaczego catering dietetyczny się opłaca?

Micheile Dot Com Zvprbbmt8qa Unsplash
Dlaczego catering dietetyczny się opłaca?
dieta pudełkowa sposobem na oszczędność pieniędzy

Catering dietetyczny to rozwiązanie, dzięki któremu łatwiej jest nam zdrowo się odżywiać i dbać o formę. Jest to także wygodna opcja dla tych, którzy nie dysponują odpowiednią ilością czasu potrzebną na przygotowywanie w domu zróżnicowanych posiłków. Jedzenie na mieście z kolei, które również wydawałoby się dobrym rozwiązaniem, okazuje się jednak drogie, a do tego znacznie trudniej o jego dobre zbilansowanie, gdyż w restauracji liczy się przede wszystkim smak, a makro schodzi na dalszy plan. Dobrze dobrana dieta pudełkowa może natomiast uchronić Cię przed wieloma dodatkowymi wydatkami. Wydaje się być to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy na co dzień mamy do czynienia z bardzo wysokimi podwyżkami cen żywności. Postanowiliśmy więc sprawdzić w jaki sposób wybór odpowiedniej diety pudełkowej może pomóc Ci ograniczyć koszty ponoszone na jedzenie oraz inne opłaty związane z codziennym odżywianiem.

Indywidualne potrzeby i przyzwyczajenia

Opłacalność korzystania z usług cateringu dietetycznego jest w dużej mierze uzależniona od tego w jaki sposób odżywiamy się na co dzień i jakie mamy preferencje żywieniowe. Bardzo istotne jest więc chociażby to czy jesteś osobą, która samodzielnie komponuje swój jadłospis i gotuje w domu, czy też stołujesz się “na mieście”. Istotne jest także to w jakich sklepach robisz zakupy oraz po jakie produkty zazwyczaj sięgasz. Do tej pory dla osób, które jedzą niewiele i wybierają produkty w niskich cenach, catering dietetyczny mógł być droższym rozwiązaniem. Jednakże biorąc pod uwagę galopującą inflację, a co za tym idzie gwałtowny wzrost cen żywności, paliwa i mediów, różnice te w zasadzie zniknęły.

Cenowy zawrót głowy

Jak podaje serwis bankier.pl inflacja w maju b. r. była w Polsce najwyższa od 24 lat. Gwałtownie rosły ceny m.in. żywności, paliw czy użytkowania mieszkania. W maju indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 13,9% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku – podał Główny Urząd Statystyczny. Po raz ostatni tak wysoką inflację obserwowaliśmy w marcu 1998 roku czyli ponad 20 lat temu. Wypowiedzi większości ekonomistów nie napawają nas niestety optymizmem. Ostrzegają oni bowiem, że taki stan potrwa jeszcze przez jakiś czas, a ulga szybko nie nadejdzie. Aktualnie zakupy spożywcze stają się coraz większą zmorą dla większości Polaków. Serwis money.pl, powołując się na dane prezentowane przez ekonomistów banku PKO BP, wskazuje, że w ciągu jednego miesiąca (dane z kwietnia 2022) mięso zdrożało średnio o 8,5 proc. (zwłaszcza mięso drobiowe – o 14,4 proc. oraz wieprzowe o 12,1 proc.). W tym samym czasie ceny jaj poszły w górę o 7,6 proc., a cukru o 8,8 proc. Gwałtownie zdrożała też mąka (5,9 proc.) oraz pieczywo (5,7 proc.).
Kiedyś takie podwyżki byłyby szokujące w skali całego roku. Teraz uderzają w nasze portfele z miesiąca na miesiąc. W serwisie znajdziemy także prognozy mówiące o tym, że ceny żywności w całym 2022 roku wzrosną średnio o 15 proc. wobec 3,2 proc. odnotowanych w 2021 roku. Szczyt podwyżek przewidują na ostatni kwartał, gdy możliwe są wzrosty cen na poziomie około 19 proc. 

Oszczędność na zakupach

Drożyzna w sklepach zmusza nas do zmiany naszych dotychczasowych nawyków zakupowych. Jednakże przy aktualnych wysokich cenach, nie wydawanie na jedzenie znacząco większej kwoty pieniędzy, wydaje się być zadaniem bardzo trudnym lub wręcz niemożliwym.
Zrobienie dobrych zakupów spożywczych, wbrew pozorom, nie jest taką łatwą sprawą. Po pierwsze musimy sporządzić odpowiednią listę, jeśli nie chcemy marnować żywności, i co za tym idzie, tracić pieniędzy. Zakładając, że zależy nam na zdrowym odżywianiu, nie wybieramy produktów kierując się ich niską ceną, ale uważnie czytamy składy i wrzucamy do wózka zdrowe produkty premium. Te niestety zazwyczaj kosztują więcej.  Podczas robienia zakupów łatwiej się też skusić na niepotrzebne przedmioty. W marketach i dyskontach produkty poukładane są w taki sposób, aby zachęcić nas do umieszczenia ich ”przy okazji” w naszym koszyku. Kuszą nas piękne opakowania i często pozornie niższe ceny – a ostatecznie wychodzimy z masą produktów, których przecież nie planowaliśmy kupić. 
Z pomocą przychodzi tu dieta pudełkowa. Zamawiając zdrowe posiłki przygotowane przez  catering dietetyczny do naszej lodówki nie trafi nic niepotrzebnego ani w zbyt dużych ilościach. Dzięki temu nie marnujemy jedzenia, a zatem i pieniędzy.

Czas to pieniądz

Robienie zakupów spożywczych, szczególnie tych które mają wystarczyć na dłuższy okres, jest zazwyczaj bardzo czasochłonne. A to dopiero początek! Potem przychodzi czas wymyślania odpowiedniego przepisu, gotowania, a po wszystkim sprzątania i zmywania naczyń. Dzisiaj czas ma dla nas ogromną wartość. Dzięki diecie pudełkowej nie musisz już tracić go na czynności związane z samodzielnym gotowaniem. Zamiast tego możesz przeznaczyć go na chwile relaksu z bliskimi lub po prostu na… zarabianie pieniędzy.

Mniejsze zużycie paliwa i mediów – bądź eko

Gotowanie to dla wielu z nas ogromna przyjemność, a dla niektórych przykry obowiązek. Bez względu na to czy jest to dla nas frajda czy też nie, gotowanie zawsze wiąże się  ze znacznym zużyciem mediów. Woda, gaz, prąd – te wszystkie media zużywamy w czasie przygotowania swojego ulubionego posiłku. Niestety wszystko wskazuje na to, że biorąc pod uwagę wciąż rosnące ceny paliw i energii, gotowanie w domu będzie nas kosztowało coraz więcej. Z kolei korzystanie z cateringu dietetycznego powinno pomóc nam zaoszczędzić. Dla przykładu spróbujmy porównać jakie może być średnie zużycie mediów cateringu gotującego dla 100 osób na raz i 100 osób gotujących każda tylko dla siebie. Jak łatwo się domyślić, mamy tu do czynienia z ogromną dysproporcją. To samo dotyczy zmywania naczyń po udanym posiłku i dysproporcji między cateringiem, a indywidualnymi działaniami. Nie możemy także zapominać o tym ile kosztuje nas paliwo, które zużywamy w drodze na zakupy i z powrotem. Wybierając catering dietetyczny masz możliwość zminimalizowania wydatków zarówno na paliwo i energię elektryczną, jak również na środki do mycia naczyń oraz wodę. W skali roku ograniczenie tych wszystkich wydatków stanowi sporą oszczędność. Jest to więc kolejny argument pozwalający stwierdzić, że dieta pudełkowa naprawdę może być opłacalna.

Darmowa konsultacja dietetyczna

Zdrowe odżywianie nie może być przypadkowe i nieprzemyślane. Niestety nie każdy z nas posiada odpowiednią wiedzę, aby móc swobodnie przygotować i dokładnie zaplanować zdrowy jadłospis spełniający w 100% nasze wymagania. Dlatego Twoja codzienna dieta powinna zostać skonsultowana ze specjalistą w dziedzinie żywienia, aby mieć pewność, że to co jesz odpowiada dokładnie Twoim potrzebom. Konsultacja dietetyczna oraz przygotowanie diety to niejednokrotnie niemały wydatek. Chyba, że korzystasz z usług FitLab. Tutaj konsultacja jest darmowa, a zamawiając dietę pudełkową zyskujesz pewność, że jest ona zdrowa, oparta na produktach wysokiej jakości oraz odpowiednio zbilansowana i dopasowana do Twojego zapotrzebowania. Po raz kolejny oszczędzasz także pieniądze.

Jedzenie “na mieście”?

Jedzenie w restauracjach wybieramy przede wszystkim ze względu na naszą wygodę. Nie musimy planować i robić zakupów, nie musimy gotować, wymyślać co zrobić na obiad, nie musimy zmywać naczyń. Po pracy szybka pizza czy burger i do domu. Z pewnością wybierając jedzenie z restauracji oszczędzamy czas oraz pieniądze, które wydalibyśmy na wodę, gaz czy energię elektryczną konieczne do samodzielnego gotowania w domu. W obecnych czasach kryzysu, drożyzny i rosnącej inflacji bardzo istotną kwestią będzie to czy rozwiązanie to faktycznie może przynieść nam jakieś odczuwalne oszczędności. Niestety podstawową przeszkodą będą tutaj stosunkowo wysokie ceny dań oferowanych przez restauracje. Dodatkowo kryzys dotyka także restauratorów co skutkuje również rosnącymi cenami. Codzienne żywienie się w restauracjach zawsze było droższe niż gotowanie w domu czy korzystanie z oferty cateringu dietetycznego. Obecnie jest to jeszcze bardziej odczuwalne i coraz więcej osób rezygnuje z jedzenia “ na mieście” w pierwszej kolejności.

Porównanie kosztów – gotowanie w domu VS dieta pudełkowa

Postanowiliśmy przeprowadzić krótkie badanie, którego wyniki bardzo dobrze ilustrują to jak aktualnie mogą kształtować się nasze wydatki na jedzenie w zależności od tego jaki sposób odżywiania preferujemy. Porównaliśmy więc jednodniowy jadłospis FitLab catering z tego samego typu daniami przygotowanymi w domu. Następnie zrobiliśmy symulację całego miesiąca odżywiania się w domu i diety pudełkowej. 

Przygotowując wspomniane zestawienie braliśmy pod uwagę następujące założenia:

  • przy założeniu, że sklep jest nie dalej niż 10 km od domu, to średni koszt przejazdu w obie strony to ok. 10 zł
  • lista zakupów wg diety od dietetyka online wyniosła 300 zł na 1 osobę – jeśli robimy je raz w tygodniu
  • gotowanie zajmuje około 2 godzin dziennie, zakupy to średnio 1-2 godziny

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że catering dietetyczny nie jest najtańszym rozwiązaniem. Samodzielne przygotowanie diety opartej o te same składniki z zachowaniem zdrowych nawyków i tej samej ilości posiłków to podobny koszt, ale czasochłonność jest znacznie większa. I to m. in. jest bardzo istotnym argumentem przemawiającym na korzyść diety pudełkowej. Zaoszczędzony czas i pieniądze możemy bowiem przeznaczyć chociażby na odpoczynek, naukę czy dodatkową pracę, a to daje temu rozwiązaniu znaczącą przewagę. Poza tym przygotowując jedzenie samodzielnie w  domu musimy mieć świadomość, że bilans kalorii i makroskładników może nie być odpowiedni. Zazwyczaj wybieramy tańsze, ale mniej zdrowe posiłki i zamienniki o gorszych wartościach odżywczych.

Podsumowując

Obecny rok jest dla większości z nas trudnym czasem. Dopiero co zaczęliśmy wracać do normalnego życia po pandemii koronawirusa, a już musimy po raz kolejny zmagać się z niełatwą codziennością. Wszechobecny kryzys dotyka nas w zasadzie na każdym kroku. Galopująca inflacja, coraz droższe opłaty za energię elektryczną i gaz, rosnące w szalonym tempie ceny paliw czy w końcu największe w XXI wieku podwyżki cen żywności stają się aktualnie naszą codziennością. Aby podołać wyzwaniom związanym z drożyzną wielu z nas szuka sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy. Jak pokazaliśmy powyżej, jednym ze sposobów na zmniejszenie codziennych wydatków może być korzystanie z cateringu dietetycznego. Dzięki temu rozwiązaniu możemy wydawać mniej pieniędzy na coraz droższe zakupy spożywcze oraz zużywać mniej paliwa i mediów. Wybierając dietę pudełkową oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale również czas. Co ważne równocześnie odżywiamy się smacznie i zdrowo dbając o organizm, odpowiednią wagę i szczupłą sylwetkę. Dlatego jesteśmy zdania, że catering dietetyczny po prostu się opłaca!

Wybieram zdrowe rozwiązanie, które się opłaca!

 

Wróć do FitBloga

Polecane

Fl Blog 600x520 Keto2
Keto
dietetyczny hit już w ofercie FitLab!
Dieta Ketogeniczna już dostępna! Od dawna pytacie nas o dietę Keto i prosicie, by ją wprowadzić. Ostatnie miesiące to…
#Aktualności #CodziennośćFitLab
Fl Blog 600x520 Sloiki
Przetwory od FitLab już w sprzedaży!
Zobacz listę produktów
Domowe przetwory od FitLab już dostępne! Drodzy FitLababowicze, spieszymy poinformować, że w odpowiedzi na wiele Waszych zapytań o to,…
#Aktualności #TrendyŻywieniowe
Zyskaj +1 dzień twojej ulubionej diety GRATIS
Dobro zawsze wraca!
dodatkowy dzień diety za darmo!
Zyskaj +1 dzień twojej ulubionej diety GRATIS! Codziennie dokładamy starań, aby dostarczać Ci zdrowe i pyszne posiłki. Jeśli nasze zestawy sprawiają Ci…
#Aktualności #CodziennośćFitLab #Promocje!
PROMOCJA - kody rabatowe Aktualny cennik