FitLab Catering

Telefon 735 998 448

Bezpłatna konsultacja żywieniowa pn-pt 9-16

Dieta Weight Watchers (Strażników Wagi) – odchudzanie na punkty

Shutterstock 1435443977
Dieta Weight Watchers
odchudzanie ze smartfonem

W czasach, kiedy odchudzanie stało się globalnym biznesem, a informacje o coraz to nowych, cudownych dietach bombardują nas z każdej strony, ciężko odróżnić które z nich są rzeczywiście bezpieczne i warte wypróbowania, a które nieskuteczne i zagrażające zdrowiu. Zgodnie z rankingiem opublikowanym przez US News & World Report jedną z najlepszych diet redukcyjnych jest dieta Weight Watchers. Za co jest tak wysoko oceniana, na czym polega i kto może z niej korzystać? Zapraszamy do lektury.

Czym jest Dieta Strażników Wagi

Weight Watchers to ruch popularyzujący rozsądne, nowoczesne odchudzanie. Za twórczynie diety uznaje się grupę Amerykanek, które w trakcie odchudzania postanowiły się wzajemnie motywować, czego efektem był szybszy spadek masy ciała. Dieta Weight Watchers (WW) zakłada, że odpowiednie nastawienie i wsparcie otoczenia pozwala skuteczniej niż sama dieta pozbyć się niechcianych kilogramów i ułatwia przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania. Model żywienia Strażników Wagi opiera się na deficycie kalorycznym, bez którego odchudzanie byłoby niemożliwe. Jednak zakładana redukcja masy ciała odbywa się w tempie zalecanym przez specjalistów z dziedziny żywienia – nie więcej niż 1 kg na tydzień. 

 

Zasady diety Weight Watchers 

Będąc na diecie Strażników Wagi nie musimy liczyć kalorii. Aby korzystać z diety WW niezbędne jest zaopatrzenie się w specjalną aplikację, która pomoże nam określić ile i co możemy zjeść w ciągu dnia zgodnie z indywidualnymi parametrami. Dla wyznaczenia zalecanej ilości energii stosuje się spersonalizowany system punktowy (ang. SmartPoints) określany na podstawie wieku, płci, masy ciała i wzrostu. Wszystkie posiłki również podlegają szczególnej punktacji. Ustalona jest ona na podstawie składników makro i kaloryczności produktów. Ilość kalorii, tłuszczu, cukru, czy soli zwiększa wartość punktów, a obecność białka i błonnika – zmniejsza. Zgodnie z tą zasadą najwyżej punktowane produkty to fast foody, czy słodycze, a najniższe – warzywa i owoce. Odnotowując w aplikacji wszystkie spożyte produkty w danym dniu dostajemy informację zwrotną, czy przekroczyliśmy dzienną dawkę kalorii, czy jeszcze możemy sobie pozwolić na dokładkę 😉 Korzystanie z aplikacji przypomina sieciową grę, bo poza gromadzeniem punktów mamy również możliwość spotkać się z innymi uczestnikami diety i wspólnie motywować się w drodze do wymarzonej sylwetki. Program posiada w swoim pakiecie także spotkania z psychologiem, czy konsultacje dietetyczne. Dieta przygotowana w takiej formie ‘wciąga’, a statystyki pokazują, że jej użytkownicy są znacznie bardziej zaangażowani niż w przypadku stosowania standardowych diet.

Co jeść na Diecie Weight Watchers

Dieta Strażników Wagi cieszy się dużą popularnością między innymi dlatego, że w trakcie jej stosowania można całkowicie zrezygnować z liczenia kalorii. W dedykowanej aplikacji mamy dostęp do ponad 290 tysięcy produktów, którym przypisano odpowiednią wartość punktową. Dieta nie narzuca nam restrykcji odnośnie konkretnych grup produktów spożywczych. Punktacja jest jednak ustalona tak, aby zachęcać do sięgania po wartościowe produkty o wysokiej gęstości odżywczej (tzw. Power Foods). Warzywa i owoce możemy jeść bez ograniczeń – posiadają 0 punktów. Korzystnie na sumę zgromadzonych punktów wpływa też aktywność fizyczna, dzięki czemu po odpowiednim wysiłku, codziennych ćwiczeniach możemy zjeść więcej. Najwyżej punktowane są fast foody i produkty w ogólnym pojęciu niezdrowe (słodycze, alkohol, produkty wysokoprzetworzone).

Punktacja przykładowych produktów wg Weight Watchers:

  • warzywa, większość owoców (np. truskawki, arbuz, mandarynki) – 0
  • owoce z puszki – 2
  • chleb (każdy rodzaj, 50g) – 1 
  • croissant (70g) – 8,5 
  • porcja ziemniaków, bobu – 2
  • parówka (1 szt.) – 3
  • kotlet schabowy, wątróbka (100g) – 8
  • frytki duże – 8 

Wady i zalety diety Weight Watchers

Opisana dieta ma dobrą opinię wśród ekspertów do spraw żywienia i cieszy się coraz większą popularnością. Sama firma Weight Watchers ma filie w prawie 30 krajach świata i została uznana za jedną z najlepszych odchudzających diet komercyjnych. Proponowany model żywienia skutecznie zachęca do większej aktywności fizycznej przyczyniając się do promocji zdrowego stylu życia. Zgodnie z założeniami diety Weight Watchers chudną w sposób zrównoważony, nie narażając się na efekt jo-jo i niedożywienie. Ponadto holistyczne podejście do procesu odchudzania, którym kierują się uczestnicy programu dodaje motywacji i zachęca do wdrażania zdrowych nawyków żywieniowych na dłuższy czas. Możliwość korzystania z psychologicznych konsultacji, kontakt z trenerem i dietetykiem dodaje całemu przedsięwzięciu większej wagi i wpływa korzystnie na psychikę osób zmagających się z otyłością. 

Na minus należy zapisać fakt, że dieta nie jest darmowa. Nie mamy możliwości podjąć jej na własną rękę. Aby w pełni korzystać z metody Strażników Wagi należy opłacić aplikację i spotkania ze specjalistami. Dieta w tak nowoczesnej formie może być zachętą dla młodszego pokolenia, jednak dla osób, którym daleko do technologicznego postępu, seniorów takie rozwiązanie może być zbyt skomplikowane. Codzienne odnotowywanie w aplikacji wszystkich posiłków, które spożywamy wymaga bezustannego korzystania z telefonu i jest czasochłonne. Na ten moment nie ma dostępnej polskiej wersji programu.

Podsumowanie

Dieta Weight Watchers jest szyta na miarę naszych czasów. W porównaniu do modnych ‘diet cud’ wykształca zdrowe nawyki żywieniowe i odpowiednio stosowana niesie ze sobą niewielkie ryzyko niedoborów. Chcąc stosować dietę punktową musimy jednak na bieżąco kontrolować wszystkie posiłki dziennego jadłospisu i prowadzić szczegółowy notatnik w aplikacji, która jest kosztowna. 

Jeżeli chcesz odżywiać się zdrowo i regularnie nie tracąc przy tym czasu na gotowanie i zakupy proponujemy lepsze rozwiązanie – FitLab catering, wybierz już dziś!

Wybieram lepsze rozwiązanie!

 

Wróć do FitBloga

Polecane

Fl Blog 300x260 Piekny Wyglad
Piękny wygląd
a dieta
Twój wygląd, a Twoja dieta… czyli co jeść, by pięknie wyglądać i zdrowo żyć? Odpowiednio zbilansowana dieta umożliwia nie tylko utrzymanie prawidłowej masy ciała i poprawnego funkcjonowania organizmu. Sposób…
#Porady
Shutterstock 1320354581
Dieta dla Twoich pracowników
zwiększ satysfakcję i efektywność kadr
Posiłki w pracy, czyli jak zwiększyć efektywność pracowników Każdy pracodawca chce, aby personel jego firmy był jak najwydajniejszy, więc stara się w różny…
#Aktualności #CodziennośćFitLab #TrendyŻywieniowe
Img 2554
Eko catering
Prawda czy mit?
Catering może być ekologiczny… Prawda czy mit? Wielu przeciwników cateringów dietetycznych zarzuca im produkcję dużej liczby plastiku, jednocześnie zapominając o znacznych oszczędnościach,…
#CodziennośćFitLab #Porady #TrendyŻywieniowe
PROMOCJA - kody rabatowe Aktualny cennik