FitLab Catering

Telefon 735 998 448

Bezpłatna konsultacja żywieniowa pn-pt 9-16

Dieta MIND – w trosce o zdrowy mózg

Shutterstock 1028538121
Dieta MIND
wsparcie dla ciała i umysłu

Termin ‘dieta’ w potocznym rozumieniu najczęściej odnosi się do kuracji odchudzających. Choć jest to nieprawidłowa definicja, to chęć ‘zrzucenia zbędnych kilogramów’ jest wciąż głównym powodem, dla którego decydujemy się na zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych. Niekoniecznie na zdrowsze. A gdyby tak wybierać dietę nie pod kątem idealnej sylwetki, a lepszej sprawności intelektualnej? Dieta MIND to zbiór zaleceń żywieniowych, które mają na celu poprawę funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Badanie potwierdzają jej skuteczność w polepszeniu funkcji poznawczych i zmniejszeniu ryzyka wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera. Według raportu Waszyngton News & World Report (światowy organ w rankingach i doradztwie konsumenckim), dieta MIND została uznana za najprostszą w stosowaniu i jedną z najzdrowszych diet na świecie. Poznaj zasady diety MIND, która może pomóc wyostrzyć twój umysł jak brzytwę na długie lata! 😉

Co to jest dieta MIND

Co to jest dieta MIND

Już sama nazwa diety wskazuje, że mamy do czynienia z modelem żywienia, który wpływa na umysł. “MIND” to w tym wypadku jednak skrót od bardziej rozbudowanej formuły jaką jest: Mediterranean – DASH Intervention for Neurodegenerative Delay, co z języka angielskiego oznacza dietę opartą na diecie śródziemnomorskiej i DASH zapobiegającą rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych. Założenia tego programu żywieniowego zostały opracowane przez epidemiolożkę Marthe Clare Morris i są efektem jej wieloletnich badań dotyczących wpływu składników odżywczych na kondycję mózgu. Naukowcom udało się dowieść nie tylko korzystnego wpływu diety MIND na nasz układ nerwowy, ale także wyodrębnić konkretne produkty spożywcze i związki chemiczne w nich zawarte, które wspomagają wydajniejszą pracę naszego mózgu. 

Założenia diety MIND

Założenia i cele diety MIND

Dieta śródziemnomorska i DASH od lat znajdują się na podium najzdrowszych diet na świecie. Koncepcją diety MIND jest połączenie obu tych modeli żywieniowych z naciskiem na te cechy, które najbardziej oddziałują na nasz mózg. Zarówno dieta śródziemnomorska jak i DASH uważane są za skuteczne w prewencji chorób układu krążenia, jak zawał i udar a także za mogące chronić przed przedwczesną demencją. Wprowadzone przez Marthe Clare Morris modyfikacje pozwoliły stworzyć model żywienia bazujący na najlepszych założeniach żywieniowych, który z jeszcze większą korzyścią wpływa na kondycję mózgu. Stosowanie diety MIND jest łatwe i nie wymaga wielu wyrzeczeń. Jej zasady pozwalają bez większego trudu i efektów ubocznych stosować dietę długoterminowo. Dodatkową zaletą diety MIND jest fakt, że nie zakłada ona ścisłych restrykcji co do konkretnych produktów spożywczych, a jedynie określa te zalecane i te, które powinny zostać ograniczone. Składniki diety MIND zostały podzielone zgodnie z ich działaniem na funkcje kognitywne mózgu. Wyróżniamy 10 grup produktów spożywczych, które mają istotnie korzystny wpływ na nasz układ nerwowy i 5, których należy unikać. Bazą jadłospisu MIND jest nieprzetworzona żywność pochodzenia roślinnego, bogata w przeciwutleniacze, witaminy z grupy B i nienasycone kwasy tłuszczowe, a ograniczone są produkty wysoko-przetworzone, pochodzenia zwierzęcego i dania typu fast food. To co odróżnia dietę MIND od diety śródziemnomorskiej i DASH to zwiększona ilość zielonych warzyw, które zaleca się uwzględnić w codziennych wyborach żywieniowych. 

Co i jak jeść będąc na diecie MIND

co jeść na diecie MIND, lista produktów

Lista produktów zalecanych w diecie MIND:

  • zielone warzywa (np. szpinak, brokuły, szparagi, rukiew wodna, seler naciowy) – 3 porcje dziennie, 
  • pozostałe warzywa – minimum 1 porcja dziennie,
  • orzechy – 5 – 6 porcji na tydzień,
  • jagody – minimum 2 porcje na tydzień,
  • fasola i inne nasiona roślin strączkowych – minimum 3 porcje na tydzień,
  • produkty pełnoziarniste – 3 porcje dziennie,
  • ryby (tłuste ryby morskie, np.halibut, makrela, śledź) – 1 raz dziennie
  • drób – 2 porcje na tydzień,
  • oliwa z oliwek – codziennie, regularnie,
  • czerwone wino – lampka dziennie.

Lista produktów niezalecanych w diecie MIND:

  • czerwone mięso i jego przetwory,
  • masło i margaryna, 
  • ser żółty, 
  • słodycze,
  • produkty smażone, instant, fast food.

Dla kogo dieta MIND

Dla kogo jest dieta MIND

Opracowany przez Marthe Clare Morris model żywieniowy uzyskał pozytywne wyniki badań w leczeniu i łagodzeniu objawów choroby Alzheimera. Zapobieganie rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych jest głównym założeniem diety MIND. Skierowana jest ona jednak dla wszystkich tych, którym zależy aby żyć jak najdłużej w pełni intelektualnych sił. Zasadami diety MIND warto kierować się również wtedy, kiedy nasze zajęcia wymagają wytężonej pracy umysłowej lub przy długotrwałym stresie. Zalecana jest dzieciom i młodzieży ( z wyłączeniem czerwonego wina ), których mózg jest na etapie ciągłego rozwoju. Choć dieta MIND nie należy do diet stricte odchudzających, to w połączeniu z deficytem kalorii i aktywnością fizyczną może stanowić skuteczny i zdrowy sposób na redukcję masy ciała. Poza wymienionymi zaletami warto również pamiętać, że dieta MIND bazuje na dwóch najlepiej ocenianych dietach świata, które korzystnie wpływają na ogólny stan naszego zdrowia.

Podsumowanie

Nie ma gwarancji, że w trakcie stosowania diety MIND wzrośnie iloraz Twojej inteligencji. 😉 Faktem jest jednak, że korzystne efekty zarówno diety śródziemnomorskiej, DASH, czy MIND wykraczają daleko poza choroby neurologiczne. Wprowadzenie ich zasad w życie, w połączeniu z aktywnością fizyczną może pomóc cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata.

 

Wybieram zdrową dietę!

 

Wróć do FitBloga

Polecane

Wszystko o zdrowych przekąskach dla dzieci na każdą okoliczność
Zdrowe przekąski dla dzieci
co powinny jeść nasze pociechy
Zdrowe przekąski dla dzieci – na urodziny, do szkoły, przedszkola, na wycieczkę Jak powszechnie wiadomo, urozmaicona, dobrze zbilansowana dieta stanowi podstawę zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. To…
#CodziennośćFitLab #Lifestyle #Porady #TrendyŻywieniowe
Fl Blog 300x260 Złe Nawyki
Złe nawyki
pozbądź się ich!
Złe nawyki żywieniowe – czego nie jeść, nie kupować i czego nie łączyć… Prawidłowa dieta jest bardzo istotna. Jakość i składniki naszego codziennego pożywienia decydują bowiem nie tylko…
#Porady
Nordwood Themes Wtevvfgywnm Unsplash
Superfoods
czym jest superżywność?
Czym są superfoods i dlaczego warto je znać? Przełom października i listopada to czas zwiększonej zachorowalności na wszelkiego rodzaju infekcje i test dla…
#CodziennośćFitLab #Lifestyle #Porady #TrendyŻywieniowe
PROMOCJA - kody rabatowe Aktualny cennik