FitLab Catering

Telefon 735 998 448

Bezpłatna konsultacja żywieniowa pn-pt 9-16

Dieta kopenhaska, czyli jak się nie odchudzać

Jennifer Burk Ecxb0yaz Zu Unsplash
Dieta kopenhaska
dlaczego budzi kontrowersje?

Kolejny rok za nami i czas na nowe postanowienia. Wśród najczęściej pojawiających się obietnic noworocznych jest odchudzanie. Przy okazji snucia entuzjastycznych planów na ekspresowe uzyskanie fit sylwetki możemy napotkać jedną z wielu popularnych “diet cud”. Dieta kopenhaska ma już parę dobrych lat i choć nikt nie przyznaje się do zapoczątkowania tego programu żywienia i nie została ona opisana w żadnych badaniach naukowych- jej popularność jest wciąż duża. Czym charakteryzuje się dieta kopenhaska i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest dieta kopenhaska

co to jest dieta kopenhaska, zasady, jadłospis, jakie daje efekty i czy ma dobre opinie.

Dieta kopenhaska opiera się na ścisłym przestrzeganiu zaleconego jadłospisu przez trzynaście dni, stąd znana jest również jako dieta trzynastodniowa. Jest to rygorystyczna dieta odchudzająca, ubogowęglowodanowa i bogatobiałkowa, polegająca na dużym ograniczeniu kalorycznym. Inną jej nazwą jest Dieta Duńską lub Dietą Kliniki Mayo. Określenia te mogą być jednak mylące, ponieważ żadna z duńskich klinik nie przyznaje się do jej prowadzenia, a sami Duńczycy podobno nazywają ją Dietą Szwedzką. Bez względu na pochodzenie lekarze i dietetycy są jednomyślni: dieta kopenhaska stanowi „drogę na skróty” w walce o szczupłą sylwetkę i jest szkodliwa dla zdrowia. Dlaczego? 

Zasady diety kopenhaskiej

Zasady diety kopenhaskiej co można robić a czego nie

Biorąc pod uwagę, że dieta kopenhaska nie istnieje w piśmiennictwie medycznym, brak rzetelnych źródeł informacji dotyczących tego, jak należycie stosować tę ‘duńską terapię’. Jej założenia bazują na subiektywnej opinii osób, które ją stosowały oraz propagują dalej w internecie. Wśród wielu rozbieżnych informacji, możemy natknąć się na następujące, stałe założenia:

1. czas trwania- 13 dni, nie częściej niż raz na dwa lata

2. kaloryczność- 500-900 kcal w ciągu dnia

3. bezwzględne przestrzeganie ustalonego menu i godzin spożywania posiłków

4. 2 litry płynów dziennie

5. dozwolona kawa czarna- parzona i rozpuszczalna

6. możliwość zamiany obiadu z kolacją (w ramach jednego dnia), zakaz zamiany posiłków między różnymi dniami

7. zakaz żucia gumy

8. zakaz uprawiania sportu na czas stosowania diety

9. dozwolone stosowanie preparatów multiwitaminowych

10. zakaz stosowania soli i innych przypraw

Biorąc pod uwagę, że dzienny jadłospis w diecie kopenhaskiej dostarcza ok. 700 kcal ciężko powiedzieć, żeby jakakolwiek grupa produktów spożywczych stanowiła jego bazę. Dozwolone są jajka, zielone warzywa, chude mięso i woda. Śniadanie to najczęściej czarna kawa z kostką cukru, obiad (?) –  jajko z liściem sałaty i pomidorem, ostatni posiłek (po tak pełnym wrażeń menu) to np. plaster szynki i szklanka jogurtu naturalnego. Dieta kopenhaska nie przyjmuje żadnych odstępstw od ściśle wytyczonego planu. Nie jest dietą zbilansowaną pod kątem składników odżywczych, a przewidziane w niej racje pokarmowe są głodówkowe. Pozbawiamy się głównych źródeł energii w pożywieniu, otrzymując ‘w zamian’ niedobór węglowodanów, błonnika oraz wielu mikro- i makroelementów. 

Efekty diety i skutki uboczne

Efekty diety kopenhaskiej i skutki uboczne

Użytkownicy diety kopenhaskiej przekonują, że ten program żywienia jest jednym z nielicznych, który pozwala tak szybko pozbyć się nadmiarowych kilogramów – nawet do 10 kg na tydzień! Biorąc pod uwagę, że za bezpieczne tempo odchudzania przyjmuje się ok. 0,5 – 1 kg masy ciała na każdy tydzień, nie jest to zbyt rozsądna prędkość redukcji i ma swoje konsekwencje. Organizm zwiększa zapasy tkanki tłuszczowej, co daje skutki odwrotne do zamierzonych. Taki okres głodzenia, to znaczne obciążenie dla organizmu, który może wziąć odwet nie tylko w postaci efektu jo-jo, ale nawet problemów hormonalnych czy zaburzeń rytmu dobowego. 

To, co dobrego możemy powiedzieć o diecie trzynastodniowej to, że bez wątpienia jest ona efektywna, szybka, a dodatkowo posiłki, które uwzględnia jadłospis są proste w przyrządzeniu. Jak każda dieta, także i kopenhaska zakłada wykluczenie produktów wysoko przetworzonych, alkoholu, ograniczenie cukru i soli. Do jej plusów możemy zaliczyć również odpowiednią podaż płynów. Tyle zalet uda nam się znaleźć w diecie kopenhaskiej, a wad – bez liku. Podstawowym minusem tej, jak i każdej innej cud – diety, jest fakt, że w ogóle nie uczy nas zdrowych nawyków żywieniowych. Dalej jemy bez umiaru, nie znamy odpowiednich dla nas objętości pokarmu, oraz nie wiemy jak bilansować zdrowo posiłki, tak, by zawierały wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki. Jadłospis w diecie kopenhaskiej jest nie tylko bardzo monotonny, ale co bardziej szkodliwe – niedoborowy; zarówno w kalorie, jak i podstawowe substancje odżywcze. Diety o tak niskim poziomie kaloryczności praktycznie nie da się dobrze zbilansować, a dodatkowo zubażamy ją poprzez niezdrowe zalecenia jak np.: pita na czczo kawa, która wypłukuje witaminy i minerały. Zwolennicy tego modelu żywienia zapewniają, że nie da się dopuścić do niedoborów w niecałe dwa tygodnie, ale nie każdy ma świadomość, że ten czas jest wystarczający, aby spowolnić przemianę materii, osłabić organizm i wykształtować niezdrowe nawyki. W konsekwencji jesteśmy rozdrażnieni, mamy problemy z koncentracją, zdrowiem i prawidłowym funkcjonowaniem w codziennym życiu. 

Podsumowując

czy warto stosować dietę kopenhaską

Szybkie tempo życia, brak czasu, a przy tym rosnący kult szczupłej sylwetki niebezpiecznie zbliżają nas do sięgania po restrykcyjne diety wyszczuplające, które mogą mieć fatalne skutki dla naszego zdrowia. Zjawisko to nasila się szczególnie z nadejściem nowego roku. Odchudzanie traktujemy jako kolejny punkt do odhaczenia na liście noworocznych postanowień, więc zależy nam na szybkim i spektakularnym efekcie. Dieta kopenhaska jest wyniszczającym i szkodliwym programem żywienia, a pomimo ostrzeżeń dietetyków, od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Pamiętajmy, że odchudzanie to proces, który powinien trwać dłużej niż dwa tygodnie i wybierając nową dietę nie eksperymentuj ze swoim zdrowiem. Decydujmy się na taki sposób redukcji nadprogramowych kilogramów, który pozwoli nam na dobre samopoczucie i trwałe efekty, a nie osłabienie i efekt jo-jo. Dlatego też nie rekomendujemy Wam diety kopenhaskiej. Postaw na zdrową i zbilansowaną dietę, z którą zmienisz nawyki żywieniowe na lepsze. Bądź zdrowy i wybierz FitLab!

 

Chcę zamówić zdrową dietę!

 

 

 

Wróć do FitBloga

Polecane

Jak dbać o układ nerwowy w czasie pandemii
Zadbaj o swoją psychikę
czyli dieta dla mózgu!
Jak dbać o nasz układ nerwowy, czyli zadbaj o psychikę w czasie pandemi Orzechy włoskie, nasiona pestek dyni, rośliny zielone, czekolada deserowa, olej lniany… to tylko kilka produktów,…
#Lifestyle #Porady
Jannes Jacobs Pmqgdg 8z88 Unsplash
Dieta Low FODMAP
pomoc w zaburzeniach trawienia
Dieta Low FODMAP – na ratunek drażliwym jelitom? Zaburzenia trawienia dotyczą coraz szerszej grupy społeczeństwa. Kiedy dolegliwości ze strony układu pokarmowego stają się…
#Lifestyle #Porady #TrendyŻywieniowe
Eiliv Sonas Aceron Ylamh X Sse Unsplash
Dieta Kwaśniewskiego
wciąż popularna, ale czy zdrowa?
Dieta Kwaśniewskiego – z czym to się je? Pewien polski lekarz – Jan Kwaśniewski opublikował w 1986 roku założenia diety wysokotłuszczowej, niskowęglowodanowej i…
#Lifestyle #Porady #TrendyŻywieniowe
PROMOCJA - kody rabatowe Aktualny cennik