lipiec 07, 2022
5 najwyżej ocenianych dań w czerwcu 2022 Przedstawiamy Wam kolejny wpis z naszego stałego cyklu, w którym prezentujemy zestawienie najlepiej ocenianych przez…8 sierpnia 2022
Dieta Karniwora – na czym polega i jak wpływa na zdrowie dieta mięsożercy

Podczas gdy wśród najnowszych trendów żywieniowych coraz popularniejsze staje się eliminowanie z diety produktów pochodzenia zwierzęcego na rzecz roślin, zwolennicy mięsa skupiają swoją uwagę na całkowicie odmiennym sposobie odżywiania. Mowa o diecie karniwora, która polega na jedzeniu wyłącznie produktów pochodzenia zwierzęcego. Jadłospis składa się z mięsa, mięsa i mięsa, a według autora diety jest to świetny sposób na odchudzanie, oraz recepta na choroby ciała i duszy. Z tego artykułu dowiesz się na czym polega dieta karniwora i jak może wpłynąć na nasze zdrowie.
Czym jest dieta karniwora
Dieta karniwora, wbrew powszechnej opinii nie zawdzięcza swojej nazwy nazwisku autora. The carnivore diet to w tłumaczeniu dieta mięsożercy, a samo mięso to pierwszy i niemal jedyny element tego sposobu żywienia. Twórcą diety karniwora jest amerykański chirurg i ortopeda – dr Shawn Baker, który kilka lat temu założenia i korzyści płynące ze stosowania mięsnej diety opisał w książce “The Carnivore Diet”. Zdaniem autora stosowanie się do zasad proponowanego modelu żywienia może leczyć takie choroby jak depresja, nerwica, dysfunkcje układu pokarmowego, kostnego, a także hamować rozwój cukrzycy, miażdżycy, bóle stawów i inne. Założenie, iż dieta oparta wyłącznie na mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego może przynieść tak wiele korzyści dla zdrowia jest w świetle trendów żywieniowych i nauk z dziedziny dietetyki tak kontrowersyjne, że autor nie musi inwestować w reklamę. Wieść o nowej diecie-cud sama niesie się w świat. Warto wspomnieć, że swoich odważnych tez dr Baker nie poparł badaniami, a jedynie własnym doświadczeniem. W międzyczasie odebrano mu również prawo do wykonywania zawodu na dwa lata. Dieta karniwora cieszy się jednak coraz większą popularnością. Naśladowcy dr Bakera gromadzą się na forach internetowych i chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami w mediach społecznościowych oznaczając je hashtagiem #MeatHeals (ang. mięso leczy).
Zasady diety karniwora
O ile niskowęglowodanowe diety znane są od lat (Atkinsa, keto, paleo) o tyle dieta kompletnie pozbawiona węglowodanów to już nowość. Dr Baker zaleca aby wykluczyć z diety wszelkie warzywa, owoce, nasiona, zboża, orzechy i wszystko co nie należy do produktów odzwierzęcych. Bardziej zaawansowany wariant zakłada rezygnację z nabiału i jaj, a w ekstremalnych przypadkach dopuszcza jedzenie wyłącznie mięsa i wywaru z kości. Założeniem diety karniwora jest bazowanie na modelu odżywiania ludzi pierwotnych. Próba odwzorowania jadłospis człowieka żyjącego setki tysięcy lat temu towarzyszy także diecie paleo. Z tą różnicą, że w diecie paleo dopuszczalne jest również spożywanie produktów, które faktycznie obecne były w diecie pierwotnej obok mięsa (orzechy, nasiona, owoce).
Wpływ diety mięsożercy na zdrowie
Choć zwolennicy diety karniwora twierdzą, że w efekcie jej stosowania szybko udało im się zgubić nadprogramowe kilogramy, wyleczyć z przewlekłych chorób i zażegnać zły nastrój, to poza subiektywną oceną brak w tym temacie naukowych dowodów. Faktem jest, że dieta proponowana przez Dr Bakera może leczyć niedobory witaminy B12 i żelaza (anemia), bo mięso jest bogatym źródłem obu tych składników. Przy tak ograniczonym i monotonnym jadłospisie siłą rzeczy eliminujemy takie produkty jak słodycze, słone przekąski, używki (tj. kawa, alkohol) i fakt ten można uznać za zaletę stosowania diety karniwora. Większość ekspertów z zakresu dietetyki jest jednak zgodna co do tego, że decydując się na opisaną dietę narażamy własne zdrowie na szwank, zamiast przysparzać mu korzyści. W najlepszym przypadku stosując dietę mięsożercy pozbawimy nasz organizm cennych witamin, minerałów i błonnika, co może prowadzić do licznych niedoborów, problemów układu trawienia, wyjałowieniem flory bakteryjnej jelit, zmęczeniem i osłabieniem odporności. Zbyt duża podaż sodu, nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu w diecie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo- naczyniowego. Produkty pochodzenia zwierzęcego mają charakter prozapalny. W połączeniu ze śladową ilością antyoksydantów, które neutralizują działanie wolnych rodników, narażamy się na występowanie przewlekłych stanów zapalnych w organizmie. Badania potwierdzają, że nadmierne spożycie mięsa może także mieć wpływ na rozwój raka jelit i okrężnicy. Ponadto minusem tej, jak i każdej innej mono-diety, jest fakt, że w trakcie jej stosowania w ogóle nie uczymy się zdrowych nawyków żywieniowych.
Dieta karniwora a odchudzanie
Sądzi się, że diety niskowęglowodanowe z wysoką zawartością białka mogą korzystnie wpływać na uczucie sytości i przyspieszać metabolizm. Znaczne restrykcje żywieniowe, które towarzyszą diecie mięsożercy wpływają na zmniejszenie sumarycznej podaży energii, dzięki czemu łatwiej o deficyt kaloryczny. Stosując dietę karniwora można więc schudnąć, ale po powrocie do starych nawyków efekt jo-jo jest murowany. Zdecydowanie lepszy rozwiązaniem jest ograniczenie węglowodanów prostych niż ich całkowita redukcja, a przy tym różnorodna dieta i utrzymanie bilansu kalorycznego.
Podsumowując
Dieta karniwora to niebezpieczny trend żywieniowy, którego korzystne rezultaty nie mają żadnego potwierdzenia w nauce. Opisana dieta jest restrykcyjna, niedoborowa, niezbilansowana i monotonna. Spożywając zalecane produkty mamy możliwość dostarczyć tylko wąski zakres składników odżywczych, a eliminując zupełnie warzywa, owoce czy zboża pozbawiamy się cennego źródła wielu minerałów i witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto dieta jest droga, a dobrej jakości produkty pochodzenia zwierzęcego trudno dostępne.
Dla naszego zdrowia zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zabawa w drapieżnego mięsożercę będzie zdrowa, różnorodna i odpowiednio zbilansowana dieta. Taką znajdziesz w ofercie naszego cateringu. 🙂
Polecane


sierpień 01, 2022
5 najlepiej ocenianych dań w lipcu 2022 Prezentujemy Wam kolejny wpis z naszego stałego cyklu, w którym przedstawiamy zestawienie najwyżej ocenianych przez…
listopad 17, 2020
Jak jeść mniej słodyczy i czemu w ogóle to jest problem? Czekolada nie pyta, czekolada rozumie – czyli kilka słów o tym, dlaczego słodycze…