FitLab Catering

Telefon 735 998 448

Bezpłatna konsultacja żywieniowa pn-pt 9-16

Dieta Karniwora – na czym polega i jak wpływa na zdrowie dieta mięsożercy

Eiliv Sonas Aceron Aq Bdsvlgqa Unsplash
Dieta Karniwora
świetny sposób na odchudzanie czy zagrożenie dla zdrowia?

Podczas gdy wśród najnowszych trendów żywieniowych coraz popularniejsze staje się eliminowanie z diety produktów pochodzenia zwierzęcego na rzecz roślin, zwolennicy mięsa skupiają swoją uwagę na całkowicie odmiennym sposobie odżywiania. Mowa o diecie karniwora, która polega na jedzeniu wyłącznie produktów pochodzenia zwierzęcego. Jadłospis składa się z mięsa, mięsa i mięsa, a według autora diety jest to świetny sposób na odchudzanie, oraz recepta na choroby ciała i duszy. Z tego artykułu dowiesz się na czym polega dieta karniwora i jak może wpłynąć na nasze zdrowie. 

Czym jest dieta karniwora

Czym jest dieta karniwora, zasady diety mięsożerców, jakie są efekty

Dieta karniwora, wbrew powszechnej opinii nie zawdzięcza swojej nazwy nazwisku autora. The carnivore diet to w tłumaczeniu dieta mięsożercy, a samo mięso to pierwszy i niemal jedyny element tego sposobu żywienia. Twórcą diety karniwora jest amerykański chirurg i ortopeda – dr Shawn Baker, który kilka lat temu założenia i korzyści płynące ze stosowania mięsnej diety opisał w książce “The Carnivore Diet”. Zdaniem autora stosowanie się do zasad proponowanego modelu żywienia może leczyć takie choroby jak depresja, nerwica, dysfunkcje układu pokarmowego, kostnego, a także hamować rozwój cukrzycy, miażdżycy, bóle stawów i inne. Założenie, iż dieta oparta wyłącznie na mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego może przynieść tak wiele korzyści dla zdrowia jest w świetle trendów żywieniowych i nauk z dziedziny dietetyki tak kontrowersyjne, że autor nie musi inwestować w reklamę. Wieść o nowej diecie-cud sama niesie się w świat. Warto wspomnieć, że swoich odważnych tez dr Baker nie poparł badaniami, a jedynie własnym doświadczeniem. W międzyczasie odebrano mu również prawo do wykonywania zawodu na dwa lata. Dieta karniwora cieszy się jednak coraz większą popularnością. Naśladowcy dr Bakera gromadzą się na forach internetowych i chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami w mediach społecznościowych oznaczając je hashtagiem #MeatHeals (ang. mięso leczy).

Zasady diety karniwora

Zasady diety karniwora, dieta mięsożerców

O ile niskowęglowodanowe diety znane są od lat (Atkinsa, keto, paleo) o tyle dieta kompletnie pozbawiona węglowodanów to już nowość. Dr Baker zaleca aby wykluczyć z diety wszelkie warzywa, owoce, nasiona, zboża, orzechy i wszystko co nie należy do produktów odzwierzęcych. Bardziej zaawansowany wariant zakłada rezygnację z nabiału i jaj, a w ekstremalnych przypadkach dopuszcza jedzenie wyłącznie mięsa i wywaru z kości. Założeniem diety karniwora jest bazowanie na modelu odżywiania ludzi pierwotnych. Próba odwzorowania jadłospis człowieka żyjącego setki tysięcy lat temu towarzyszy także diecie paleo. Z tą różnicą, że w diecie paleo dopuszczalne jest również spożywanie produktów, które faktycznie obecne były w diecie pierwotnej obok mięsa (orzechy, nasiona, owoce).

Wpływ diety mięsożercy na zdrowie

Wpływ diety mięsożercy na zdrowie

Choć zwolennicy diety karniwora twierdzą, że w efekcie jej stosowania szybko udało im się zgubić nadprogramowe kilogramy, wyleczyć z przewlekłych chorób i zażegnać zły nastrój, to poza subiektywną oceną brak w tym temacie naukowych dowodów. Faktem jest, że dieta proponowana przez Dr Bakera może leczyć niedobory witaminy B12 i żelaza (anemia), bo mięso jest bogatym źródłem obu tych składników. Przy tak ograniczonym i monotonnym jadłospisie siłą rzeczy eliminujemy takie produkty jak słodycze, słone przekąski, używki (tj. kawa, alkohol) i fakt ten można uznać za zaletę stosowania diety karniwora. Większość ekspertów z zakresu dietetyki jest jednak zgodna co do tego, że decydując się na opisaną dietę narażamy własne zdrowie na szwank, zamiast przysparzać mu korzyści. W najlepszym przypadku stosując dietę mięsożercy pozbawimy nasz organizm cennych witamin, minerałów i błonnika, co może prowadzić do licznych niedoborów, problemów układu trawienia, wyjałowieniem flory bakteryjnej jelit, zmęczeniem i osłabieniem odporności. Zbyt duża podaż sodu, nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu w diecie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo- naczyniowego. Produkty pochodzenia zwierzęcego mają charakter prozapalny. W połączeniu ze śladową ilością antyoksydantów, które neutralizują działanie wolnych rodników, narażamy się na występowanie przewlekłych stanów zapalnych w organizmie. Badania potwierdzają, że nadmierne spożycie mięsa może także mieć wpływ na rozwój raka jelit i okrężnicy. Ponadto minusem tej, jak i każdej innej mono-diety, jest fakt, że w trakcie jej stosowania w  ogóle nie uczymy się zdrowych nawyków żywieniowych.

Dieta karniwora a odchudzanie

Dieta karniwora a odchudzanie, czy dieta mięsożerców jest skuteczna

Sądzi się, że diety niskowęglowodanowe z wysoką zawartością białka mogą korzystnie wpływać na uczucie sytości i przyspieszać metabolizm. Znaczne restrykcje żywieniowe, które towarzyszą diecie mięsożercy wpływają na zmniejszenie sumarycznej podaży energii, dzięki czemu łatwiej o deficyt kaloryczny. Stosując dietę karniwora można więc schudnąć, ale po powrocie do starych nawyków efekt jo-jo jest murowany. Zdecydowanie lepszy rozwiązaniem jest ograniczenie węglowodanów prostych niż ich całkowita redukcja, a przy tym różnorodna dieta i utrzymanie bilansu kalorycznego.

Podsumowując

Pamiętaj, że Dieta karniwora to niebezpieczny trend żywieniowy, którego korzystne rezultaty nie mają żadnego potwierdzenia w nauce.

Dieta karniwora to niebezpieczny trend żywieniowy, którego korzystne rezultaty nie mają żadnego potwierdzenia w nauce. Opisana dieta jest restrykcyjna, niedoborowa, niezbilansowana i monotonna. Spożywając zalecane produkty mamy możliwość dostarczyć tylko wąski zakres składników odżywczych, a eliminując zupełnie warzywa, owoce czy zboża pozbawiamy się cennego źródła wielu minerałów i witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto dieta jest droga, a dobrej jakości produkty pochodzenia zwierzęcego trudno dostępne.

Dla naszego zdrowia zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zabawa w drapieżnego mięsożercę będzie zdrowa, różnorodna i odpowiednio zbilansowana dieta. Taką znajdziesz w ofercie naszego cateringu. 🙂

Stawiam na zdrową i zbilansowaną dietę!

Wróć do FitBloga

Polecane

Photo 52
5 najlepiej ocenianych posiłków
dania, które w czerwcu 2022 uznaliście za najsmaczniejsze
5 najwyżej ocenianych dań w czerwcu 2022 Przedstawiamy Wam kolejny wpis z naszego stałego cyklu, w którym prezentujemy zestawienie najlepiej ocenianych przez…
#Aktualności #CodziennośćFitLab ranking-top5
Photo 49
5 najwyżej ocenianych posiłków
dania, które w lipcu 2022 smakowały Wam najbardziej
5 najlepiej ocenianych dań w lipcu 2022 Prezentujemy Wam kolejny wpis z naszego stałego cyklu, w którym przedstawiamy zestawienie najwyżej ocenianych przez…
#Aktualności #CodziennośćFitLab ranking-top5
Fl Blog 300x260 11
Słodycze
słodkie i niebezpieczne
Jak jeść mniej słodyczy i czemu w ogóle to jest problem? Czekolada nie pyta, czekolada rozumie – czyli kilka słów o tym, dlaczego słodycze…
#Aktualności #Lifestyle #Porady
PROMOCJA - kody rabatowe Aktualny cennik