FitLab Catering

Telefon 735 998 448

Bezpłatna konsultacja żywieniowa pn-pt 9-16

Dieta cytrynowa – fakty i mity na temat lemon detox diet

Cristina Anne Costello Tejblfqwj4k Unsplash
Dieta cytrynowa
oczyszczanie z toksyn czy zagrożenie dla organizmu?

Nadchodzi wiosna, sezon bikini zbliża się duużymi krokami. 😉 To czas, kiedy wielu z nas zaczyna częściej myśleć o wymarzonej sylwetce, chce lżej poczuć się po zimie, zrzucić zbędne kilogramy. Internet zalewa nas falą coraz to nowych doniesień o skutecznych dietach cud. Na popularności nie tracą najróżniejsze diety detoksykacyjne, w tym cytrynowa. Zwolennicy tego programu żywieniowego podkreślają, że dieta nie tylko wspomaga proces odchudzania, ale także skutecznie oczyszcza organizmu z toksyn. Ile prawdy jest w tej opinii i na czym właściwie polega dieta cytrynowa dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest dieta cytrynowa

Chcąc zapoznać się z zasadami diety cytrynowej możemy napotkać liczne jej warianty. Różnią się między sobą czasem trwania, jadłospisem, poziomem rygoru. Łączy je cytryna, a raczej lemoniada. Jako autora diety podaje się Stanley’a Burroughs’a, autora książki „Mistrz Oczyszczania: dieta cytrynowa”. Inne źródła wskazują na Therese Cheung, która w 2008 roku wydała książkę „The lemon juice diet”, a w Polsce z dietą cytrynową częściej kojarzona jest osoba Michała Tombaka. Ten ostatni popularyzator cytrynowego detoksu to rosyjski nauczyciel chemii i biologii w zakresie szkoły średniej. Tytuły wyższe zdobywał w Rosji, obecnie mieszka w Polsce i jest autorem czterech poradników traktujących o zdrowym odżywianiu i długowieczności. Posiada aktywnego bloga informacyjnego, a medialny rozgłos przyniosły mu wizyty w programach śniadaniowych. Obecnie prowadzi własną Szkołę Zdrowia, gdzie przyjmowane są zapisy na najbliższe turnusy.

W zależności od wariantu dieta cytrynowa trwa od kilku, do dwunastu dni. Najbardziej rygorystycznym typem, jest detoks cytrynowy oparty wyłącznie na soku z cytryny (dopuszczalny jest dodatek syropu klonowego, imbiru, pieprzu cayenne). Mniej restrykcyjną odmianę stanowi dieta cytrynowa uwzględniająca poza cytrusowym sokiem także niskokaloryczne, lekkie posiłki. Możemy spotkać się także z tzw. profilaktyczną kuracją sokiem z cytryny. Ten wariant nie zakłada wprowadzania zmian w dotychczasowym jadłospisie, a jedynie uwzględnia picie soku z cytryny przed każdym posiłkiem. Warto zaznaczyć, że bez względu na rodzaj cytrynowego programu żywieniowego stężenie cytrusów w zalecanym soku jest największe w połowie stosowania diety.

Właściwości odżywcze i prozdrowotne cytryny

Cytryna to bez wątpienia owoc, który zawiera wiele korzystnych dla naszego zdrowia składników. Jest dobrym źródłem witaminy C, która wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, odpowiada za wzmocnienie i uszczelnienie naczyń krwionośnych, wspomaga układ odpornościowy. Cytryna jest bogata również w liczne biologicznie aktywne związki o działaniu antybakteryjnym i antykancerogennym takie jak alkaloidy, czy polifenole. Z wartości odżywczych cytryny możemy też wymienić obecność witamin z grupy B, a także minerałów potasu i magnezu. Należy jednak zaznaczyć, że sama cytryna nie posiada żadnych magicznych właściwości leczniczych, a zawarte w niej związki o działaniu prozdrowotnym są spotykane w wielu innych owocach i warzywach. Również sławna witamina C jest zawarta w znacznie większych ilościach choćby w papryce, czy dzikiej róży.

Co z tym oczyszczaniem

Detoksykacja to z definicji sposób leczenia uzależnień, polegający na odstawieniu trucizny w znaczeniu alkoholu, czy narkotyków. Toksyną nazywane są też szkodliwe dla zdrowia substancje produkowane przez mikroorganizmy. W potocznym, komercyjnym rozumieniu termin ‘toksyna’ nabrał innego znaczenia i dotyczy często wszelkich potencjalnie szkodliwych produktów związanych zarówno z żywieniem jak i innymi sferami życia. Należy jednak pamiętać, że w naszym ciele nieustannie zachodzą procesy detoksykacji i każdy organizm zaopatrzony jest w szereg mechanizmów, które odpowiadają za “oczyszczanie”. Zdrowy człowiek usuwa zbędne produkty przemiany materii poprzez jelita, wątrobę, nerki, czy skórę i jest do tego świetnie przygotowany poprzez anatomiczną budowę. Stwierdzenie, że picie wody z dodatkiem soku z cytryny uwalnia organizm z toksyn jest więc skrótem myślowym i daleko posuniętym nadużyciem. Spożywanie znacznych ilości cytrynowego soku może wspierać naturalne mechanizmy oczyszczania poprzez wzmożone właściwości diuretyczne. Nie powinien natomiast stanowić podstawy diety, która w wyniku niedostatecznej ilości składników odżywczych może prowadzić do znacznych niedoborów, a w konsekwencji do niedożywienia i znacznego osłabienia organizmu.

Skutki uboczne diety cytrynowej

Popularności diecie cytrynowej dodaje fakt, że w krótkim czasie wpływa ona korzystnie na redukcję masy ciała. Wynika to głównie z niskiej kaloryczności diety, która zapewnia deficyt energetyczny – podstawę diety redukcyjnej. W przypadku, kiedy zdecydujemy się na zastosowanie najbardziej restrykcyjnego wariantu diety cytrynowej – eliminując pokarmy stałe, będziemy mieć do czynienia z klasyczną głodówką. W tym przypadku pozbędziemy się nadprogramowych kilogramów, ale także narazimy na niedożywienie i murowany efekt jo-jo. Soku z cytryny nie zaleca się także nadużywać osobom cierpiącym na refluks, czy wrzody układu pokarmowego. Warto również wspomnieć, że kwaśne, stężone soki wpływają niekorzystnie na szkliwo naszych zębów. 

Podsumowanie

Podstawą zdrowia, witalności i szczupłej sylwetki nie jest konkretny produkt, nawet tak zdrowy jak cytryna 😉 Według lekarzy i specjalistów z zakresu żywienia restrykcyjna dieta cytrynowa stanowi więcej zagrożeń i nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, niż korzyści. W trosce o swoje zdrowie, o naturalne mechanizmy oczyszczające naszego ciała warto wybrać odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w owoce i warzywa. Woda z dodatkiem soku z cytrynu może być jej świetnym i smacznym uzupełnieniem. Nie podstawą!

 

Wybieram zbilansowaną dietę!

 

Wróć do FitBloga

Polecane

Fl Blog 300x260 Dash
Dieta DASH
już dostępna!
Dieta DASH – na czym polega, jakie są jej właściwości i kto powinien ją stosować Dieta DASH jest najczęściej stosowaną dietą w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Jest też uznawana przez  dietetyków…
#Porady #TrendyŻywieniowe
Fl Blog 600x520 Zasada
Zasada 80/20
podejście, które zmieni Twoje życie
Zasada 80/20 – czy to koniec z wyrzeczeniami na diecie? Bycie na wiecznej diecie, przestrzeganie zasad, dbanie o ograniczenie słodyczy może w dłuższej perspektywie stać…
#Lifestyle #Porady
Photo 94
Dieta z wyborem MENU
wszystko, co musisz wiedzieć!
Niezbędnik FitLabowicza, czyli jak korzystać z Diety z wyborem MENU Cześć! Jeśli tu jesteś, oznacza to, że albo planujesz zamówić Dietę z wyborem MENU, albo…
#CodziennośćFitLab #Porady
PROMOCJA - kody rabatowe Aktualny cennik