styczeń 11, 2021
Catering dietetyczny od połowy roku już tylko w eko opakowaniach! Nowy rok, nowi my! Zawsze z wielką radością witamy nowy rok kalendarzowy, a tym razem…21 września 2022
Cheat meal, czyli oszukiwanie na diecie. Czy warto?
Będąc na diecie staramy się aby nasz jadłospis był bogaty wyłącznie w zdrowe posiłki o określonej kaloryczności. W drodze do wymarzonej sylwetki jesteśmy skłonni do wielu jedzeniowych wyrzeczeń. Podczas ścisłego przestrzeganie założeń dietetycznego planu zdarza się jednak, że tęsknimy za tym co zakazane, mało zdrowe. Taka pokusa, której ulegamy w trakcie diety to cheat meal, tzw. oszukany posiłek. Z założenia jest to jednorazowy wyskok poza ramy zdrowego jadłospisu, którego pilnujemy na co dzień – soczysty burger w trakcie weekendowego wypadu, czy paczka chipsów przed netflix’owym seansem. Cheat meal to często fast food lub inne ulubione danie bogate w tłuszcze i cukry, które towarzyszyło nam przed zmianą nawyków żywieniowych. Jakie zadanie spełnia taki oszukany posiłek w diecie? Czy istnieje zdrowy cheat meal i jak sprawić aby “meal” nie zamienił się w “day”? Zapraszamy do lektury 🙂
Rola cheat meal w odchudzaniu
Stosujące diety monoskładnikowe, głodówki, czy inne restrykcyjne i niskokaloryczne plany żywieniowe nie trudno zatęsknić za czekoladą, czy pyszną pizzą. Mało który organizm wytrzyma tyle wyrzeczeń i prędzej, czy później sięgnie po ‘nagrodę’ w postaci kalorycznej bomby. W tym wypadku mamy zaburzone postrzeganie tego, czym powinna być zdrowa dieta. Jeżeli nasze odżywianie na co dzień sprawia, że czujemy się źle i stosujemy podczas trwania diety system kar i nagród potrzebujemy zmiany sposobu żywienia, nie cheat mealów. Jednak będąc na racjonalnej, zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diecie również mierzymy się z łakomstwem i ochotą na to, co zakazane. Są tacy, którzy stwierdzą, że dieta dopuszczająca posiłki spoza założonego menu jest skazana na porażkę. Biorąc jednak pod uwagę, że zdrowa dieta nie powinna być traktowana jako przejściowy okres w naszym życiu, a szereg korzystnych dla naszego zdrowia nawyków żywieniowych, określenie cheat meal nabiera innego znaczenia. Jeżeli na co dzień staramy się wybierać, to co najlepsze dla naszego zdrowia, nie zaniedbujemy aktywności fizycznej to cheat meal w postaci porcji popcornu, czy urodzinowego tortu nie zrujnuje naszej diety. Gorzej, jeżeli taki oszukany posiłek zaczyna gościć w naszym menu regularnie i zamiast pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie prowadzi do ciągłych wyrzutów sumienia.
Wpływ cheat meal na organizm
Jednorazowe wprowadzenie do naszego organizmu znacznej porcji kalorii w postaci cheat meal ma wpływ na wydzielanie hormonów, które biorą udział w metabolizmie składników odżywczych. Mowa tu głównie o leptynie i grelinie. Stosując dietę redukcyjną poziom leptyny (hormonu sytości) jest niski, więc decydując się na posiłek z dużą ilością węglowodanów podnosimy poziom leptyny i mobilizujemy metabolizm. Taki zabieg ma korzystny wpływ w ustalonym programie żywieniowym, kiedy widoczne są już pierwsze efekty odchudzania. Jeżeli nie stosujemy diety redukcyjnej, to cheat meal ograniczy się do pobudzania hormonu szczęścia. Przeciwnicy sięgania po oszukane posiłki w trakcie diety zwracają uwagę, że taka dyspensa może rozbudzić apetyt na więcej niezdrowych przekąsek i zwiększyć szanse na porzucenie treningów. Wysoko przetworzone jedzenie z dużą ilością tłuszczu, czy cukru może być także poważnym obciążeniem dla naszego układu trawienie i powodować bóle brzucha, niestrawność, wzdęcia. Dodatkowo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie stanowi alkohol, który często jest traktowany jako cheat meal. Należy więc pamiętać, aby przy sięganiu po oszukane posiłki zachowywać granice zdrowego rozsądku. Cheat meal nie jest zalecany także w diecie stosowanej w związku ze współistnieniem konkretnej choroby takich miażdżyca czy zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia).
Czy istnieje zdrowy cheat meal
Każdy medal ma dwie strony i tylko dawka czyni, że dana substancja jest trucizną. 😉 W imię tych założeń również cheat meal może być korzystny dla naszego zdrowia. Czekolada pełna kakao to dobre źródło magnezu, pełnomleczne lody – wapnia, a wołowy burger – żelaza. Zaspokojenie potrzeb naszego organizmu w kwestii jedzenia jest kluczowe dla utrzymania diety i ogólnego poczucia szczęścia. Warto więc czasami odpuścić liczenie kalorii i skupić się tylko na przyjemności. Pamiętajmy jednak o zdrowym rozsądku i podczas sięgania po oszukane posiłki unikajmy tych najbardziej przetworzonych. W odpowiedzi na cheat meal powstał również termin clean cheat meal (dla tych zasadniczych ;)), który odnosi się do większej porcji posiłku, który spożywamy w ramach obecnej diety. Taki czysty oszukany posiłek to np. większa porcja makaronu na obiad, czy dodatkowy filet z kurczaka w sałatce.
Cheat meal w cateringu dietetycznym
Założenie oszukanego posiłku jest takie, żeby sięgać po to, na co akurat masz ochotę. Taką możliwość daje Ci nasza Dieta z Wyborem Menu, gdzie możesz wybierać spośród różnych wariantów każdego posiłku i zmieniać ich rozmiar. Jesienna chandra sprawia, że zamiast sałatki wolisz zjeść słodką przekąskę? Śmiało, w naszym cateringu nie używamy cukru, posiłki dosładzane są naturalnymi produktami. W menu znajdziesz burgery, frytki i pizze, które serwujemy w wersji fit, więc oszukujemy tylko trochę 😉
Podsumowanie
Cheat meal przełamuje stereotyp diety widzianej jako okresu ciągłych restrykcji i głodu. Wprowadzany z umiarem może być odskocznią od sztywnych zaleceń i dostarczać sporo radości. Choć jeden posiłek nie sprawi, że zrujnujemy swoją dietę, to warto kontrolować swoje pragnienia kulinarne i zachować umiar w ‘oszukiwaniu’. Jeżeli podczas swojej obecnej diety nie możesz pohamować się przed sięganiem po przekąski i cheat meal kończysz na cheat day, warto spróbować czegoś nowego. Zapraszamy do FitLab catering 🙂 Z naszymi zestawami może okazać się, że cheat meal nie będzie konieczny.
Wybieram zdrową i zbilansowaną dietę!
Polecane

listopad 09, 2020
Dieta ketogeniczna – podstawowe informacje o trendzie żywieniowym keto Poszukując idealnej diety odchudzającej w Internecie coraz częściej możemy natrafić na wiele informacji o diecie…
luty 24, 2021
Dołącz do darmowego webinaru „Dieta to nie kara!” z naszą dietetyk Justyną Kochani FitLabowicze, często korzystacie z porad naszych dietetyków i sugerujecie się w codziennych wyborach ich…