FitLab Catering

Telefon 735 998 448

Bezpłatna konsultacja żywieniowa pn-pt 9-16

Catering dietetyczny od połowy roku już tylko w eko opakowaniach!

Fl Blog 300x260 03
Eko opakowania
Dyrketywa plastikowa UE!

Nowy rok, nowi my! Zawsze z wielką radością witamy nowy rok kalendarzowy, a tym razem robimy to ze zdwojoną mocą i to nie tylko dlatego, że poprzedni wszyscy chcielibyśmy zapomnieć. Od 01 stycznia wchodzi bowiem w życie uchwalona przez Parlament Europejski tzw. Dyrektywa plastikowa, czyli zakaz wprowadzania plastikowych jednorazówek na rynek. O tym dlaczego cieszy nas ten ważny i potrzebny wszystkim krok piszemy poniżej.

Kontekst

Photo 1559608520 25d5b139f1c0Według Komisji Europejskiej ponad 80% odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne, które gromadzą się w dużych akwenach oraz pobliskich plażach z powodu powolnego tempa ich rozkładu. W konsekwencji prowadzi to do tego, że pozostałości tworzyw sztucznych znajdowane są w organizmach morskich takich jak żółwie, foki, wieloryby i ptaki, także w organizmach ryb i skorupiaków, a zatem w łańcuchu pokarmowym człowieka.

Niestety, wystarczy krótki spacer po plaży, by przekonać się, że klasycznie już – źródłem problemu jest człowiek. I to niekoniecznie wytwórca, a końcowy użytkownik, który za nic ma kulturę osobistą, higienę, a przez to i zdrowie naszej Planety. Komisja Europejska doszła więc do słusznego wniosku, że skoro nie da się kontrolować jednostek, należy problem uregulować odgórnie, zakazując po prostu sprzedaży wielu plastikowych produktów. I bardzo dobrze!

 

Lista produktów zakazanych

Martijn Baudoin Arjamr1kacq UnsplashWraz z początkiem roku 2021 na terenie całej UE zakazem sprzedaży objęte zostaną następujące produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego:

  • sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki)
  • talerzyki i inne naczynia
  • słomki do napojów
  • patyczki do uszu
  • rączki do balonów
  • tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji
  • pojemniki do żywności
  • styropianowe kubeczki

Oczywiście wytwórcy i przedsiębiorcy posiadający już zapasy będą mogli z nich konsekwentnie „schodzić”, ale jednocześnie zakazana będzie dalsza produkcja i odsprzedaż. Jeżeli ktoś w 2021 r. poda nam jeszcze posiłek na plastikowych talerzach, to tylko dlatego, że zalegają one w magazynie, ale czas na ich opróżnianie skończy się 3 lipca 2021 r.

 

Konsekwencje dla cateringu dietetycznego i jego Klientów

Fitlab 4Od zawsze dobro Planety leży nam na sercu, dlatego już w 2019 roku wprowadziliśmy w naszej firmie obowiązek dopłaty za zestawy sztućców plastikowych dodawane do zamawianych przez Was diet, co skutecznie zredukowało poziom ich sprzedaży o 95% w ciągu pierwszych 3 miesięcy. Obecnie jest to maksymalnie kilkadziesiąt sztuk zestawów miesięcznie. Mały krok, ale w ekologii liczy się każdy ruch, który podejmujemy.

Rok później wprowadziliśmy do oferty eko opakowania z całkiem biodegradowalnych i kompostowalnych składników, o czym więcej możecie dowiedzieć się tutaj. Jak też wtedy pisaliśmy – ceny tych opakowań są niewspółmiernie wyższe w stosunku do ogólnodostępnych opakowań plastikowych, dlatego daliśmy je na początek tylko jako opcję dodatkowo płatną dla chętnych. W połowie roku 2021 jednak staną się one jedynym dostępnym wyborem, co zapewne pociągnie za sobą konieczność delikatnego podniesienia cen naszych usług, ale zakładamy, że to jedynie etap przejściowy. Już bowiem we wpisie z tamtego roku wyrażaliśmy nadzieję, że wraz z upowszechnianiem tego trendu jak i nowymi regulacjami ceny opakowań biodegradowalnych będą spadać, co w konsekwencji doprowadzi do jeszcze szybszego upowszechnienia się rozwiązań przyjaznych Ziemi i dalszego spadku cen ich produkcji. Obecnie wydaje się, że nie ma już od tego odwrotu, co bardzo nas cieszy.

 

To tylko pierwszy krok

Photo 1586807799288 1703091424b9Zasady, które będą obowiązywać od 2021 roku to dopiero początek zmian. Od 2025 roku część drobnych plastikowych elementów jak nakrętki i wieczka plastikowe będą mogły być wprowadzone do obrotu tylko pod warunkiem, że będą przymocowane na stałe do butelek i pojemników. Także od 2025 roku wszystkie butelki plastikowe będą musiały zostać wykonane w minimum 25 procentach z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 roku – w 30 procentach. Według przyjętych założeń, do 2025 roku Państwa członkowskie UE będą musiały osiągnąć cel 77% zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku, a do 2029, aż 90 procent.

Presja nakładana na nas przez KE z pewnością będzie budziła kontrowersje wśród producentów i dostawców z pewnych sektorów, jednak chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, że już najwyższy czas coś zrobić z palącym problemem plastiku. Trzymamy mocno kciuki za powodzenie całej operacji i życzymy Wam tylko zdrowych wyborów w 2021 roky!

Jeśli bliskie są Ci zagadnienia związane z rozwiązaniami eko-friendly oraz zero-waste przeczytaj 👉dlaczego catering dietetyczny jest dla Ciebie najlepszą formą żywienia!👈

 

Wróć do FitBloga

Polecane

Zrzut Ekranu 2020 06 5 O 09.50.31
#CateringDlaSeniora
TVP3 Kraków
TVP3 Kraków o akcji #CateringDlaSeniora! Główne wydanie lokalnych wiadomości „Kronika” w TVP3 Kraków wyświetliło w sobotę 29.05.2020 krótki materiał o…
#Aktualności #Koronawirus #Kraków
Bez Lovekrakow
Rozmowa
LoveKrakow.pl
Dieta pudełkowa wkrótce w każdym domu? Rozmowa dla LoveKrakow.pl – Z diety pudełkowej korzystają osoby, które nie chcą marnotrawić czasu na gotowanie. Są to…
#Aktualności #CodziennośćFitLab #TrendyŻywieniowe
Photo 147
Dieta z wyborem MENU
hit nadchodzącego roku!
Dieta z wyborem MENU – Ty decydujesz! Drodzy FitLabowicze, mamy to! Wsłuchując się w Wasze zapytania i potrzeby postanowiliśmy wprowadzić do oferty…
#Aktualności #CodziennośćFitLab #FitLabTeam #TrendyŻywieniowe
PROMOCJA - kody rabatowe Aktualny cennik