styczeń 03, 2021
Nowy rok, nowa ja! Czyli jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? Wraz z pierwszym dniem stycznia wielu z nas rozpoczyna pracę nad listą noworocznych postanowień. Na…15 lutego 2023
Biała dieta. Czym jest i kiedy należy ją stosować?
Piękny uśmiech i zdrowe zęby to dla wielu z nas jeden z najważniejszych elementów tzw. pierwszego wrażenia w relacjach międzyludzkich. Marzymy o olśniewająco białym uśmiechu, który nigdy nie wychodzi z mody i dodaje pewności siebie. Nie dziwi fakt, że zabiegi wybielania zębów są coraz powszechniejsze. Aby móc cieszyć się dłużej efektami zarówno profesjonalnego wybielania, jak i tego wykonywanego w domowym zaciszu powinniśmy przez pewien czas stosować tzw. białą dietę. Na czym ona polega? Czy jest zdrowa? W jaki sposób nasze codzienne wybory żywieniowe wpływają na zabarwienie naszego uzębienia? Zapraszamy do lektury.
Na czym polega i ile trwa biała dieta?
Celem stosowania białej diety jest utrzymanie na dłużej efektów wybielania zębów i ochrona ich szkliwa przed wnikaniem barwników, zarówno naturalnych, jak i sztucznych. Samo wybielanie zębów, niezależnie od stosowanej metody jest zabiegiem inwazyjnym. Po takiej kuracji, na zewnętrznej warstwie szkliwa mogą ponownie osadzać się barwiące cząsteczki. Biała dieta to nic innego jak program żywieniowy wykluczający z jadłospisu wszystkie składniki, które potencjalnie mogą zabarwić nasze świeżo wybielone zęby i zaprzepaścić efekty przeprowadzonych zabiegów. Stosując białą dietę kierujemy się więc przede wszystkim kolorem spożywanych dań. Posiłki powinny być przygotowane z jak największej ilości składników jasnych, a najlepiej białych. Należy w tym wypadku brać pod uwagę wszystkie spożywane dania, przekąski i napoje. Taki sposób żywienia zaleca się stosować przynajmniej przez 48 godzin po zabiegu wybielania zębów. Dokładny czas i dodatkowe zalecenia diety powinny być konsultowane ze stomatologiem. To, czy biała dieta będzie trwać dwa, czy kilkanaście dni zależy od rodzaju zabiegu. Ten wspomagający efekt hollywoodzkiego uśmiechu model żywieniowy wiąże się z wykluczeniem bardzo wielu wartościowych odżywczo produktów spożywczych bogatych w błonnik, witaminy i minerały, dlatego stosowanie białej diety przez dłuższy czas może być szkodliwe dla zdrowia. Nie powinno się być na białej diecie dłużej niż trzy tygodnie. Jak każda inna dieta, również biała, powinna być odpowiednio różnorodna i dostarczać nam wszystkich niezbędnych mikro- i makro-składników.
Co jeść, a czego nie będąc na białej diecie?
Choć lista dozwolonych produktów jest krótka i wymaga wielu wykluczeń, to same posiłki, które powinny tworzyć ‘biały jadłospis’ są łatwe do rozpoznania. Intuicyjnie sięgamy po składniki o jasnym kolorze oraz te, które nie działają drażniąco na nasze szkliwo. Należy pamiętać, że bezpośrednio po zabiegu wybielania powinniśmy przez 2 godziny zupełnie wstrzymać się od jedzenia i picia.
Produkty, których powinniśmy wystrzegać się na białej diecie:
- warzywa i owoce o intensywnej barwie (np. papryka, jagody, buraki, dynia, marchew, truskawki, jeżyny),
- przetwory z powyższych owoców/ warzyw (np. soki, zupy, dżemy),
- napoje barwiące zęby (np. kawa, herbata, czerwone wino, coca-cola),
- produkty kwaśne (np. cytrusy, kiszona kapusta),
- silnie barwiące przyprawy (tj. cynamon, kurkuma, kakao, curry),
- ciemne produkty zbożowe (np. kasza gryczana, ryż brązowy, chleb pełnoziarnisty).
Ponadto zalecane jest aby wykluczyć z diety żółtka jaj, sery żółte i topione, jogurty z dodatkiem owoców i barwników, wyroby mięsne z przyprawami (pasztety, wędliny). Korzystne dla podrażnionego szkliwa jest też ograniczenie surowych warzyw i owoców ze względu na ich niskie pH.
Lista produktów dozwolonych na białej diecie:
- mięso drobiowe, ryby, owoce morza (z wykluczeniem krwistej wołowiny, podrobów),
- warzywa i owoce o jasnym kolorze (np. kalafior, banany, ziemniaki, ogórki świeże, biała fasola, czosnek, kalarepa, szparagi białe, cukinia)
- jasne produkty zbożowe ( większość – poza kaszą gryczaną, ciemnym ryżem, ciemnym pieczywem),
- nabiał (np. mleko, jogurty naturalne, maślanka, twaróg, białe sery),
- jasne sosy i zupy (bez barwiących przypraw, z dodatkiem jogurtu, śmietany),
- białko jaj,
- woda mineralna, białe wino.
Sprzymierzeńcy i wrogowie białego uśmiechu w codziennej diecie
W drodze do pięknego uśmiechu nie należy zapominać, że biała dieta jest dietą wykluczającą, eliminacyjną i zaleca się jej stosowanie tylko przez krótki czas po zabiegach wybielających. Receptą na zdrowe i białe zęby jest przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa, ale po części także nasze nawyki żywieniowe. Co więc warto uwzględnić w codziennej diecie, aby cieszyć się pięknym uzębieniem nie eliminując wartościowych dla zdrowia produktów? Pierwszym krokiem powinno być zerwanie z nałogiem tytoniowym. Palenie papierosów to wróg numer jeden, który ma fatalny wpływ nie tylko na kolor, ale i kondycję naszych zębów. Warto zminimalizować również picie kawy, herbaty i alkoholu (nie tylko czerwonego 😉 ). Napoje te poza obecnością silnych barwników, które widocznie wpływają na odcień zębów, przyczyniają się także do wypłukiwania cennych dla kości minerałów. Popularny barwnik dodawany do żywności jakim jest karmel alkaliczny (oznaczany symbolem E150a) ma intensywnie brązowy kolor, więc spożywanie produktów z jego dodatkiem również będzie utrudniać nam utrzymanie śnieżnobiałych zębów. Karmelem barwione są m.in. coca-cola, likiery, whisky, ocet balsamiczny, kawa instant, słodycze. W przypadku produktów, które naturalnie mogą wesprzeć wybielanie zębów znajdziemy owoce z organicznymi kwasami i błonnikiem takie jak jabłka, truskawki, pomarańcze, ananasy. Skuteczne w walce z przebarwieniami zębów mogą być także warzywa takie jak seler naciowy, kalafior, cebula. Korzystny wpływ na stan naszego uzębienia będą mieć produkty mleczne, które są cennym źródłem wapnia. Warto więc wzbogacić swoją dietę o kefir, jogurt i mleko.
Podsumowanie
Lśniące, zdrowe i białe zęby dodają urody i pewności siebie. Odcień i kondycja naszego uzębienia zależy od wielu czynników. Decydującą rolę odgrywają geny i wiek, ale znaczny wpływ mają nasze nawyki i stosowana dieta. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele metod służących do skutecznego wybielania uzębienia. Bez względu na rodzaj zabiegu, który wybierzemy, warto zapoznać się z zasadami białej diety, która pozwoli nam cieszyć się wymarzonymi efektami dłużej i wprowadzić w życie zdrowe nawyki zarówno te dotyczące higieny, jak i codziennych wyborów żywieniowych.
Polecane

kwiecień 08, 2022
Dieta przeciwzapalna, czyli jaka? Przewlekły stan zapalny może zwiększać ryzyko wielu chorób i zaburzeń organizmu. Jedną z przyczyn, która…
marzec 10, 2022
Dieta cytrynowa – fakty i mity na temat lemon detox diet Nadchodzi wiosna, sezon bikini zbliża się duużymi krokami. 😉 To czas, kiedy wielu…